YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kim'den Güney'e şok mesaj: Görüşelim
Kim'den Güney'e şok mesaj: Görüşelim
02 Ocak 2015 11:30
K.Kore'nin demir yumruklu lideri, yeni yılda sürprize imza attı. Kim Jong-un, 'düşman kardeşi' G.Kore'ye “Aramızdaki problemleri çözelim” teklifi yaptı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yayınladığı yeni yıl mesajında, Güney Kore ile yüksek düzeyli bir zirve yapmak istediğini bildirdi. Ülke televizyonunda konuşan Kim, Güney Kore Devlet Başkanı Park Guen-hye'e çağrıda bulundu ve “Duruma ve şartlara göre bazı konuların çözülmesi için görüşme yapmamız için önümüzde bir engel bulunmuyor” dedi.

Bu seneki yılbaşı mesajında geçen yıla göre iki Kore arasındaki ilişkilere daha çok vurgu yapan Kuzey Kore lideri, büyük bir değişime imza atmak için elinden geleni yapacağı taahhüdünde bulundu. Ancak Kim, Seul hükümetini ABD ile askeri tatbikat yapmaktan kaçınması konusunda uyardı ve tatbikatlar devam ederse iki Kore arasındaki ilişkinin ilerlemeyeceğini belirtti. İki Kore arasında 2007 yılından beri devlet başkanı seviyesinde görüşme yapılmıyor. Son yüksek düzeyli zirve 2014 yılının Şubat ayında gerçekleştirilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler