YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kilit isim ifadeye çağrıldı!
Kilit isim ifadeye çağrıldı!
18 Şubat 2012 10:57
Soruşturma komisyonu, Neonazi terör hücresinin kilit ismini ifadeye çağırdı
Almanya'da Türk esnaflara yönelik Neonazi cinayetlerini araştırmak üzere Thüringen eyaletinde kurulan Soruşturma Komisyonu, olayın kilit ismi Beate Zschaepe'nin 12 Mart'ta ifadesini almaya hazırlanıyor.

İlk toplantısını yapan komisyon cinayetlerin aydınlatılmasına yönelik çalışmalarına Zschaepe'nin ifadesiyle başlayacak. İlk ara raporsa gelecek yıl açıklanacak.

Aşırı sağ terör hücresi tarafından işlenen cinayetleri aydınlatmak üzere Thüringen eyaletinde kurulan Soruşturma Komisyonu, önceki gün yaptığı ilk toplantısının ardından olayın kilit ismi Beate Zschaepe'nin ifadesinin alınmasına karar verdi.

Almanya'da 2000'li yıllardaki cinayetlerde hayatını kaybeden Türk esnafların Nasyonal Sosyalist Yeraltı NSU adlı aşarı sağ bir terör hücresi tarafından öldürüldüğü ortaya çıkmıştı. Hücrenin iki üyesi kasım ayında ölü bulunmuş üçüncü üyesi olan 37 yaşındaki Beate Zschaepe ise 8 Kasım'da göz altına alınarak Köln'deki bir cezaevine konmuştu. Terör hücresini özellikle Saksonya ve Thüringen eyaletlerinde aktif olduğu belirtilmişti.

Şimdiye kadar konuşmayı reddeden Zschaepe'nin vereceği ifadelerin olayın aydınlatılmasında kilit öneme sahip olduğunu belirten Soruşturma Komisyonu'nun Başkanı Dorathea Marx, komisyonun çalışmasına Zschaepe'nin ifadesini alarak başlayacağını duyurdu. Konuya ilişkin bir teklif komisyonun Sosyal Demokrat üyeleri tarafından sunulmuş ve bu teklif oy birliğiyle kabul edilmişti.

Zschaepe'nin ifade vermek üzere Erfurt'a getirilip gerilmeyeceği veya nasıl getirileceği ise merak konusu. Köln'deki bir cezaevinde tutulan terör zanlısı şimdiye kadar ifade vermeyi reddediyordu. Soruşturma Komisyonu Başkanı Marx, sanığın suskun kalmasına izin veremeyeceklerini belirtti ancak ifadenin nasıl alınacağını ise açıklamadı.

Önceki günkü oturumda Soruşturma Komisyonu'nun adı ayrıca oy birliğiyle ''Aşırı Sağ Terörizm ve Kurumlarla Bağlantısı'' şeklinde tanımlandı. Oturuma Marx'ın yanı sıra Sol Partili Martina Renner ve Diether Haushold, CDU'lu Jörg Kellner, Christian Gumprecht, Beate Meissner, SPD'li Peter Metz, Yeşiller Partili Dirk Adams ile FDP'li Thomas Kemmerich katıldı.

Thüringen Eyaleti Soruşturma Komisyonu'nun konuya ilişkin ilk ara raporunu bir yıl içinde vermesi beklenirken, nihai raporun ise 2014 yılının yaz aylarında açıklanacağı duyuruldu.

(CİHAN)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler