YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kılıçdaroğlu’nun örnek aldığı Çipras, iflas noktasına geldi
Muhalefet partilerinin uçuk vaatlerine ilham olan Yunan Lider Çipras 5 ayda ne para bulabildi ne vaatlerini gerçekleştirdi. Ucuz mazot ve 751 Euro’luk asgari ücret vadeden Çipras para bulamazsa Cuma günü temerrüde düşecek.
Kılıçdaroğlu’nun örnek aldığı Çipras, iflas noktasına geldi
03 Haziran 2015 / 07:57 Güncelleme: 03 Haziran 2015 / 08:01

Uçuk vaatleriyle gündeme gelen CHP ve diğer muhalefet partilerinin örnek aldığı Yunanistan’ın sol kimlikli Syriza partisinin lideri Aleksis Çipras 5 ayda ne para bulabildi ne de halkına verdiği sözleri yerine getirebildi. Üstelik seçim öncesi AB ve IMF’ye borçların silinmesini vaad eden Çipras ülkesi iflas noktasına gelince bu sözünü çiğneyerek para bulmak için dün kreditörlere ‘kemer sıkma’ paketi sundu. Böylece Türkiye’de Kılıçdaroğlu’yla hüsrana uğrayanların tesellisi haline gelen Aleksis Çipras’ın ‘asgari ücret vaadi’ şimdiden hayal oldu.

Çipras seçimden önce asgari ücreti 580 Euro’dan 751 Euro’ya çıkaracağını ilan etmiş, daha sonra CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da ilham aldığı birçok uçuk vaatle iktidara gelmişti. Çipras mazotu 30 sente düşüreceğini, Kılıçdaroğlu ise 1.5 lira yapacağını duyurmuştu. Çipras bir başka vaadi ile de konut kredisi borcu olanların borçlarının yüzde 30’unu silme sözü verdi. Kılıçdaroğlu ise kredi kartı ve kredi borcu olan 5 milyon kişinin faizlerinin yüzde 80’ini silmeyi taahhüt etti.

Cuma günü kritik gün

Çipras’ın vaatlerinin ülke ekonomisine maliyeti 50 milyar Euro’yu bulurken, Kılıçdaroğlu’nun vaatlerinin maliyeti ise 150 milyar lirayı buluyor. Bu maliyet de bütçe açığının 10 kat artması demek. Ekonomistler, bütçe açığındaki bu artışın, Türkiye’yi 2001 krizindeki konuma geri götüreceğini belirtiyor. Yani, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Yunan lider Aleksis Çipras, vaatlerle ülkelerini kurtarmak yerine iflasa sürüklemede de aynı yolu seçmiş oluyor. 300 milyon Euro’su cuma günü olmak üzere IMF’e 1.6 milyar Euro ödeme yapması gereken Yunanistan’a acilen sıcak para akışı sağlanamadığı takdirde ülke temerrüt riskiyle karşı karşıya kalacak. Alınan bilgiye göre Yunanistan’ın durumunu görüşmek üzere Berlin’de önceki gün yapılan toplantıda kreditörler ortak bir pozisyon aldı. Bir yetkili bu pozisyon konusnda “Oyunun sonu başlıyor” açıklaması yaptı. Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Vuçis, katıldığı bir televizyon programında, Yunanistan’ın 5 Haziran ile 19 Haziran arasında IMF’ye 1.6 milyar Euro’luk geri ödeme yapması gerektiğini ancak, bu paraların devletin kasalarında bulunmadığı için ödemenin yapılamayacağını açıklamıştı.

İndira Gandi yapılan vaatler!

ÇİPRAS

1-1.3 milyon emekliye 700 Euro’ya kadar Noel Bayramı parası verilecek.

2-Asgari ücret 580 Euro’dan 751 Euro’ya çıkarılacak.

3-Çalışanların 1000 Euro’ya kadar olan maaşından vergi alınmayacak.

4-Konut kredisi borcu olanların borçlarının yüzde 30’ü silinecek. Ev alana ucuz kredi sağlanacak.

5-Sigortası olmayan işsizlere ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Muayene ve ilaç parası ödemeyecekler.

6-Fakir 300 bin aileye aylık 300 kilowat ücretsiz elektrik verilecek. Ayrıca gıda yardımı yapılacak.

7-Düşük gelirli ailelere kira yardımı yapılacak.

8-Emlak vergisi kaldırılacak. Arazi vergisinde de indirime gidilecek.

9-Kısa süre içerisinde 300 bin yeni istihdam yaratılacak.

10-Mazotun litresi 30 sent düşürülecek.

KILIÇDAROĞLU

1-Emeklilere iki bayramda yılda 2 maaş ikramiye verilecek.

2-Asgari ücretlinin maaşı 1.500 lira olacak.

3-Asgari ücretliden vergi, emekliden muayene ve katılım payı alınmayacak.

4-Kredi kartı ve kredi borcu olan 5 milyonun faizlerinin yüzde 80’i silinecek. Ev almak isteyenler desteklenecek.

5-3.2 milyon vatandaş ücretsiz sağlık sigortası kapsamına alınacak. İşsizlere ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

6-4 kişilik yoksul bir aile için aylık 230 kw elektrik ücretsiz verilecek. Ücretsiz doğalgaz verilecek ve gıda yardımı yapılacak.

7-16 milyon haneye 360 TL kira ve fatura desteği sağlanacak.

8-Gelir vergisi tarife ve oranları farklılaştırılacak. Herkesten gücüne göre vergi alınacak.

9-İlk 100 günde 800 bin taşeron kamu işçisi devletin kadrolu işçisi haline gelecek.

10-Mazotun litresi 1.5 liraya düşürülecek.

 // cipras
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
03 Haziran 2015 22:46
 // efehan koylu
Kıliçdaroğlu güliyim doğrusu kılçıkdaroğlu...
03 Haziran 2015 12:17
 // mustafa
çipras a acıyorum. avrupa borc vere vere bu hale getirdi. şimdi enkazı çipras a yüklüyorlar. kendi doğal kaynağı çok sınırlı. gelir getircek pek bir şeyi yok. yunanİstan ın tek çıkış yolu türkiye. ona da üç siyaseti müsaade etmiyor...
03 Haziran 2015 10:59
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler