YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kiev’de ölü sayısı 70’e çıktı
Kiev’de ölü sayısı 70’e çıktı
20 Şubat 2014 22:36
Ukrayna’da polis ile göstericiler arasında yaşanan çatışmalarda ölü sayısının en az 70’e çıktığı belirtildi.

Ukrayna’da polisle göstericiler arasındaki çatışmalar, dün Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in muhalefetle barışı kabul etmesine rağmen bugün yeniden alevlendi. Gün içerisinde yaşanan şiddetli çatışmalarda ölü sayısının en az 70’e çıktığı ifade edilirken, 500’den fazla kişinin ise yaralandığı belirtildi. Sağlık kaynakları, ölü sayısının daha da artabileceğini dile getirdi.

Öte yandan, Ukrayna İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 67 polis memurunun çatışmalar sırasında göstericiler tarafından ele geçirildiği iddia edildi. Polis memurlarının ne şekilde ele geçirildiği bilinmezken, göstericilerin kontrolü altındaki belediye binası içerisinde tutuldukları belirtildi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de kriz zirvesi gerçekleştiren AB Dışişleri Bakanları, Ukrayna'da "şiddet ve aşırı güçten sorumlu" yetkililere yaptırım uygulanması kararı aldı.

Zirve sonrası basına açıklamalarda bulunan AB Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB Dışişleri Bakanlarının oybirliği ile, Ukrayna’da insan hakları ihlali, şiddet ve aşırı güç kullanımından sorumlu olanlara AB ülkelerindeki hesaplarının dondurulması ve seyahat yasağını da içerecek şekilde yaptırım uygulanması üzerinde anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Ashton, AB’li bakanların ayrıca, "iç baskıda kullanılabilecek ekipmanların ithalat lisanslarının askıya alınmasını” da onayladıklarını dile getirerek, ilgili AB Konseyi organlarının gerekli hazırlıkları yapması talebinde bulunduklarını söyledi.

“Ülkedeki şiddetin tamamıyla kabul edilemez olduğu son derece açık ve bir an önce sona ermeli” diye konuşan Ashton, olayların daha da kızışmasından kaçınılması gerektiğinin altını çizdi. Taraflara diyalog çağrısında bulunan AB Yüksek Temsilcisi Ashton, ülkedeki şiddetin sona erdirilmesi sorumluluğunun iktidarda bulunanların elinde olduğunu vurgulayarak, “Ve bunu bir an önce gerçekleştirmelerini ısrarla tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Krize uzun soluklu bir çözümün unsurlarını bildiklerini kaydeden Ashton, bunların, kapsamlı yeni bir hükümetin kurulması, Anayasal düzenleme ve demokratik seçimler için koşulların oluşturulması olduğunu ifade etti. Ashton, krizin kapsamlı ve uzun soluklu çözümü için uluslararası toplum ile de yakın işbirliğini sürdürdüklerini belirtti.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler