YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs'ta son viraj
Kıbrıs'ta son viraj
07 Ocak 2012 16:52
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Kıbrıs'ta 'son aşamaya' girildiğini ilan etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, 22-24 Ocak'ta New York yakınlarındaki Grentree'de yapılacak üçlü Kıbrıs zirvesi öncesinde, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'a mektup göndererek, ''son aşamaya'' girildiğini bildirdi.

Diplomatik kaynaklardan aldığı bilgiye göre, Eroğlu ve Hristofyas'ın 30-31 Ekim tarihlerinde Greentree çiftliğinde yer alan üçlü görüşmenin ardından 1 Kasım'da yaptığı açıklamada kullandığı ''son oyun'' ifadesine, mektubunda bir kez daha yer veren Ban'ın, bu ifadeyi tesadüfü değil bilinçli olarak kullandığına işaret ediliyor.

KKTC Cumhurbaşkanlığına bu sabah ulaşan mektubunda, müzakere sürecinde ''son aşamaya'' girildiğini ilan eden Ban, son aşamanın unsurlarını teker teker sıralıyor. Son aşamanın unsurları içinde çok taraflı konferans da yer alıyor.

Ban, mektubunda, Rum yönetimin AB dönem başkanlığını bir takvim olarak ortaya koyuyor ve bu takvimin ''son aşama'' olduğunu, o tarihe kadar tarafların başarılı olması gerektiğine vurgu yapıyor.

Haritanın da müzakere edileceğini, ancak bunun Grentree'den sonraki aşamada tartışılacağına değinen Ban, liderlerin eşlerine daha önce yaptığı daveti de yineliyor. Ban, Eroğlu ve Hristofyas'ın eşlerini 22-24 Ocak'ta Gretree'de yapılacak görüşmeye davet ediyor.

Diplomatik gözlemcilere göre, Ban'ın bu açık ve net davetinden sonra, Kıbrıs Rum tarafının son günlerde, Grentree zirvesinin ertelenmesi ya da yapılmaması yönünde ortaya koyduğu eğilim artık olasılık olmaktan çıkıyor, mektupla bu ihtimal bertaraf ediliyor.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'un Özel Temsilcisi Kudret Özersay, dünkü  açıklamasında, Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için sürdürülen müzakere sürecinde son aşamaya yaklaşıldığını belirtmişti. Özersay, müzakere sürecinin farklı evrelerden ve aşamalardan oluştuğuna işaret ederek, şunları söylemişti:

''Artık giderek son aşamaya daha da yaklaşıyoruz. Bir süre önce de açıkladığım üzere 'son aşama' aslında kendi içinde farklı unsurları barındıran bir süreçtir. Belirli bir tarih ya da toplantı değildir, içerisinde pek çok unsurun yer aldığı bir süreçtir. Bu unsurların bir bölümü Türk tarafının, bir bölümüyse Rum tarafının beğenmediği şeylerdir, ancak eğer çözümün olmasını istiyorsak bu unsurları yaşayacağız.'' AA

tahammül edemediğimiz...
 // ibrahim çelikoğlu
NATO içinde devletler birbirlerini korumakla yükümlüdür"diye ABD ve İngiliz'ler dışarıda bırakılamaz diye,bize ait olan bilgilerin bunlarada bilgilendirilmesini istememizden ötürü başımız,canımız belaya girmiş olmasıdır.Bakın.Kıbrıs nasıl ilhak edilmek isteniyor.Hiç bir devlete tanınma imkanı bırakılmıyor.Bir sene,iki sene değil,on yıllarca hapis edilmiş vaziyette.TCdevleti sahip çıkmamış olsa halleri ne olurdu.?İnsanın,insan olmaktan utanması haller....
07 Ocak 2012 19:51
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler