YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıs'ta skandal ezan kararı
Kıbrıs'ta skandal ezan kararı
05 Kasım 2015 15:03
KKTC Güzelyurt Kaza Mahkemesi'nde, ezanla ilgili skandal bir karar alındı. Lefke'deki 3 camide sabah ezanının açıktan okunmaması kararlaştırıldı. Ancak, KKTC Din İşleri Başkanlığı kararı uygulamaya koymayacak.

KKTC'deki 3 camide ezan susturulmak istendi.

Hoparlörden okunan ezan sesinden rahatsız olan bir avukat, Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne başvurdu. Lefke'de bulunan camilerde, sabah ezanı ve Arapça dua okunduğu sırada hoparlör ve ses yükseltici cihazların kullanılmaması için Vakıflar Örgütü'yle Din İşleri Dairesi ve Din İşleri Dairesi Başkanı Talip Atalay hakkında dava açtı.

Güzelyurt Kaza Mahkemesi, ezandan rahatsız olan avukatı haklı buldu ve skandal bir karara imza attı. Mahkeme süreci tamamlanana kadar, sabah ezanın açıktan okunmaması yönünde karar verdi.

Mahkemenin 2 Kasım tarihli ara kararı, Lefke'deki Orta Cami, Pir Paşa Camii ve Aşağı Cami olarak anılan camileri kapsıyor. Esasa ilişkin kararın ne zaman alınacağı belirsiz. Ancak KKTC Din İşleri Başkanlığı bu kararı uygulamaya koymadı. Sabah ezanı, söz konusu camilerde okunmaya devam ediyor. 

b1-007.jpg

 // Rıfat sevim
Karektersizler tabi rum tohumları bunlar icin kactane şehit verdik ödlek rum togumları...
05 Kasım 2015 16:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler