YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kıbrıslı Türklere ırkçı saldırı: 2 yaralı
Kıbrıslı Türklere ırkçı saldırı: 2 yaralı
17 Kasım 2015 07:14
KKTC’nin dün törenlerle kutlanan 32’inci kuruluş yıldönümünü protesto eden Rum fanatikler, başkent Lefkoşa’nın Rum kesiminde Kıbrıslı Türklere saldırdı.

Türklerin araçlarına taş ve havai fişekleriyle saldıran Rumlar, 2 Türk’ü yaraladı. Gözünden ve göğsünden yaralanan 2 Kıbrıslı Türk Rum devlet hastanesine kaldırılırken, taş yağmuru altında kalan 3’üncü Türk, KKTC topraklarına kaçarak kurtuldu. BM, çıkan olaylar nedeniyle Lokmacı sınır kapısını geçici süreliğine kapadı.

Kıbrıs’ı karıştıran olaylar, aralarında aşırı milliyetçi ELAM örgütünün de bulunduğu yüzlerce Rum gencin, KKTC’nin kuruluşunu protesto etmek amacıyla sınır kapılarına başlattığı yürüyüş sırasında gerçekleşti. ELAM örgütü, Yunanistan’daki ırkçı Altın Şafak’ın Kıbrıs kolu.

Ellerinde Yunanistan bayraklarıyla Lokmacı ve Metehan sınır kapılarına yürüyen Rumlar, Türkiye ve KKTC aleyhinde sloganlar attı. Kalabalık güzergâhları üzerinde bulunan Milano Işıkları bölgesi, Yunanistan’la birleşmeyi savunan EOKA örgütünün liderinin adının verildiği Grivas Digenis sokak ve Hidron Sokak’ta, trafik içindeki Kıbrıslı Türklerin araçlarına saldırdı. Taş ve havai fişekleriyle yapılan saldırılarda, biri gözünden diğeri göğsünden 2 Kıbrıslı Türk yaralandı. Sırtından taş darbeleri alan bir diğer Türk ise, önce Rum polisine sığındı, ardından şikâyetçi olmayarak Metehan sınır kapısından KKTC topraklarına kaçtı. Kıbrıs’ta KKTC ile Kıbrıs Rum yönetimini ayıran yeşil hattı kontrol eden BM askerleri, olaylar nedeniyle Lokmacı sınır kapısını kısa süreliğine kapattı.

ANASTASİADİS: APTALLAR

Rum lider Nikos Anrastasiadis, Türklere yönelik saldırılar üzerine hemen kınama açıklaması yaptı. Saldırganları ‘aptallar’ diye niteleyen Anastasiadis, “Kıbrıslı Türk vatandaşlarımıza karşı bu saldırılar kabul edilemez. Bu aptalların saldırıları, iki toplumun barış içinde yaşama isteğine aykırı bir davranış. Bu saldırılar Kıbrıs’ta garantörlük sistemi ve garantör güçlerin varlığının gerekli olduğu argümanını güçlendiren olaylardır. Saldırıların nihai hedefi Ada’nın taksimidir ve tahammül edemeyiz. Münferit olaylar olarak görüyor, Kıbrıslı Türk vatandaşlarıma üzüntülerimi iletiyorum” dedi.

 

HÜRRİYET

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler