YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Khidaşeli: "Rus propagandası Gürcistan'da etkili olmaz"
Khidaşeli: "Rus propagandası Gürcistan'da etkili olmaz"
09 Aralık 2015 22:58
Gürcistan Savunma Bakanı Khidaşeli: "Son 25 yıl içinde, ellerinde NATO ve AB bayraklarını tutan kardeşlerimiz, babalarımız ve yakınlarımız, Rus işgalinin kurbanları oldu"

Gürcistan Savunma Bakanı Tinatin Khidaşeli, "Son 25 yıl içinde, ellerinde NATO ve AB bayraklarını tutan kardeşlerimiz, babalarımız ve yakınlarımız, Rus işgalinin kurbanları oldu" dedi.

Gürcistan Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yayımlanan yazılı açıklamada, ABD'ye resmi ziyarette bulunan Khidaşeli'nin, Washington merkezli düşünce kuruluşu Strateji ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde (CSIS) bir konuşma yaptığı bildirildi.

Khidaşeli, Gürcistan'ın AB ve NATO ile entegrasyonu sürecine ilişkin konuşmasında, AB ve NATO'yla entegrasyonu için mücadele eden Gürcistan vatandaşlarının, Rus işgalinin kurbanı olduklarını ifade ederek, "Son 25 yıl içinde, ellerinde NATO ve AB bayraklarını tutan kardeşlerimiz, babalarımız ve yakınlarımız, Rus işgalinin kurbanları oldu" ifadesini kullandı.

Rusya'nın 25 yıldır Gürcistan'a karşı uyguladığı politikayı eleştiren Khidaşeli, ülkede işgalin devam ettiğini ve Gürcistan vatandaşlarının bundan rahatsız olduğunu ifade etti.

Rus propagandasının Gürcistan'da etkili olamayacağını ifade eden Khidaşeli, şöyle devam etti:

"Rus propagandası Gürcistan'da kalıcı olamaz ve bu ülkede genişleyemez. Savaş zamanında senin ailenden birini öldürenin söylediği, 'Gürcistan'ın gelişmesini destekliyorum' ifadesinin inandırıcı ve ikna edici olamadığı gibi"

"İŞGAL POLİTİKASI DEVAM EDİYOR"

Rusya'nın Gürcistan'a uyguladığı işgal politikasının devam ettiğini söyleyen Khidaşeli, "Tiflis'ten birkaç kilometre uzaklıkta Rus tankları var. İşgal edilmiş Güney Osetya'dan vatandaşlarımız kaçırılıyor ve ancak 'ceza' ödedikten sonra serbest bırakıyorlar" ifadesini kullandı.

AA muhabirinin Gürcistan Devlet Güvenlik Başkanlığı'ndan edindiği bilgiye göre Güney Osetya'da Rus işgal güçleri tarafından kasım ayında, 16 Gürcistan vatandaşı kaçırıldı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler