YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Keryy’den Merkel’e: Zorlukları birlikte aşacağız
Keryy’den Merkel’e: Zorlukları birlikte aşacağız
31 Ocak 2014 23:56
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya ile ilişkilerin, Amerikan istihbaratının Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonlarını dinlenmesiyle ilgili açıklama yaptı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya ile ilişkilerin, Amerikan istihbaratının Almanya Başbakanı Angela Merkel’in telefonlarını dinlediğinin ortaya çıkmasıyla son zamanlarda zor bir dönemden geçtiğini ancak iki ülkenin bu zorluğu geride bırakabileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ülkesini temsilen 50’nci Münih Güvenlik Konferans’ına katılmak üzere Almanya’ya geldi. Münih’e geçmeden önce Berlin’e uğrayan Kerry, burada ilk olarak Alman mevkidaşı Frank Walter Stenmeier ile görüştü. Alman Başbakan Merkel ile bir araya gelen Kerry, düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Son birkaç aydır zor bir dönemden geçtiğimizi herkes biliyor. Ancak odağımızı geleceğe yöneltmek ve ilişkimizi daima karakterize etmiş olan güven ve emniyeti daha da güçlendirmek için burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

İki ülke arasında yaşanan anlaşmazlığı “yol üzerinde bulunan tümsekler” olarak niteleyen Kerry, bu anlaşmazlığın çözülebileceği mesajını verdi. Kerry, Obama hükümetinin daha önce konuya ilişkin sarf ettiği sözleri yineleyerek, terörizm tehlikesinin yeni istihbarat toplama teknikleri gerektirdiğini ve bunun ABD’nin müttefiklerinin korunmasına da yardımcı olduğunu dile getirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Münih’te yapılacak güvenlik konferansında ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) aktiviteleri ve iki ülkenin istihbarat servisleri arasındaki işbirliği konularının ele alınacağını belirterek, “Bu tarz sorunları, görüş ayrılıkları olsa da açık bir şekilde tartışıyoruz” şeklinde konuştu.

Ortak çıkarların, mevcut sorunlara adım adım ortak çözümler bulmak için bir araç olarak kullanılacağını sözlerine ekleyen Merkel, ancak bazı sorunların daha uzun sürebileceğinin altını çizerken, yine de dinleme sorununa bir çözüm bulunabileceği konusunda iyimser olduğunu vurguladı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler