YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'nin olaylı Kahire ziyareti
Kerry'nin olaylı Kahire ziyareti
03 Mart 2013 07:48
2 günlük Mısır temasları için Kahire'ye gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, iktidar karşıtı muhalifler tarafından protesto edildi. Protesto esnasında çıkan çatışmalarda 1 kişi öldü.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır Dışişleri Bakanı Muhammed Kamel Amr ile görüştü. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Mısır’a gelişi muhalifleri ayağa kaldırdı. Kahire’nin meşhur Tahrir Meydanı’nda toplanarak Mısır Dışişleri Bakanlığı binasına yürüyen muhalifler, ABD Dışişleri Bakanı’nı Mısır’ı bölmekle suçlayıp ülkeyi terk etmeye çağırdı. Mansure şehrinde Kerry’nin gelişini protesto etmek isteyen ‘Müslüman Kardeşler’ karşıtı ve eski diktatör Hüsnü Mubarek taraftarlarının polisle çatışması neticesinde yaralananların yanında 1 kişinin de hayatını kaybettiği ileri sürüldü.

John Kerry’nin Mısır temaslarında, Mısır’ın iktisadi vaziyetinin iyileştirilmesi için ıslah edilmesi gereken ekonomik şartlar üzerine görüşmelerin yapılması bekleniyor. ABD, Mısır’a mali destek verip Kahire’nin IMF’den ihtiyacı olan para desteğini alabilmesi için ülke içindeki tüm grupların müzakereye dayalı siyaset anlayışıyla hareket etmelerini tavsiye ediyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler