YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'nin o sözlerine Türkiye'den jet yanıt
Kerry'nin o sözlerine Türkiye'den jet yanıt
20 Eylül 2015 08:31
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Esed'in gidiş zamanına müzakerelerle karar verilebileceğini söylemesinin ardından Türkiye'den cevap geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın gitmesi gerektiğini, ancak ne zaman gideceğinin müzakere edilebileceğini söyledi. Kerry, “İlk günden ya da ilk aydan olmak zorunda değil” diye konuştu. Sinirlioğlu ise Kerry’e sorunun çözülmesi ve mültecilerin ülkelerine geri dönüşünün sağlanabilmesi için “güvenli bölge” kurulmasının şart olduğunu yineledi.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz ile dün bir basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, “Suriye’deki krize çözüm aranırken Esed ile ortak olunabilir mi? Esed bu sorunun temel sebebidir. Kendi halkına karşı savaş açmış olan zalim bir diktatör herhangi bir şekilde siyasi çözümün parçası olmaz. Olması hiçbir şekilde mümkün değildir. Esed hakkındaki hükmü Suriye halkı vermiştir. Suriye halkının Esad’ı affetmesi gerçekçi bir beklenti hiçbir şekilde olamaz” dedi.

GÜVENLİ BÖLGEYE DESTEK

AB’nin Türkiye’ye mülteciler konusunda gereken yardımı yapacağını söyleyen Sebastian Kurz ise Ankara’nın Suriye’de “güvenli bölge” yaratma görüşüne, “Mültecilerin tekrardan geldikleri bölgeye geri dönmeleri ancak orada güvenli bölge kurulmasıyla olur. Güvenli bir bölgenin yaratılmasını son derece önemsiyoruz. Sınır güvenliğinin sağlanması şart” sözleriyle destek verdi. Ziyaret öncesinde Alman Spiegel dergisine konuşan Kurz, barışın sağlanması için muhaliflerle olduğu gibi Esad rejiminin temsilcileriyle de görüşülmesini savunmuştu.

KERRY İLE DE GÖRÜŞTÜ

Sinirlioğlu, önceki gün de ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile telefonda görüştü. Suriye’deki gelişmeler, mülteci krizi, terörle mücadele ve bölgesel konular konuşuldu. Kerry, ABD ve Rusya arasında Suriye konusundaki temaslar hakkında bilgi verdi. Sinirlioğlu, Kerry’e sorunun  çözülmesi ve mültecilerin ülkelerine geri dönüşünün sağlanabilmesi için “güvenli bölge” kurulmasının şart olduğunu yineledi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler