YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'den uçuşa yasak bölge açıklaması
Kerry'den uçuşa yasak bölge açıklaması
04 Ekim 2016 22:29
John Kerry, Suriye çapında sürdürülebilir ve uygulanabilir bir çatışmaların durdurulması anlaşması için çalışmayı sürdüreceklerini belirterek, bu anlaşmanın belirlenen bölgelerde Suriye ve Rus uçaklarının uçmamasını da kapsadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Suriye çapında anlamlı, sürdürülebilir, uygulanabilir bir çatışmaların durdurulması anlaşmasının sağlanması için çalışmayı sürdüreceğiz. Bu anlaşma, belirlenen bölgelerde Suriye ve Rus uçaklarının yere indirilmesini de kapsıyor. Suriye halkını bırakmıyoruz, barış çabalarını terk etmiyoruz. Bu savaşı bitirmek için bir yol bulmayı sürdüreceğiz" dedi.

Suriye halkını bırakmıyoruz, barış çabalarını terk etmiyoruz. Bu savaşı bitirmek için bir yol bulmayı sürdüreceğiz"

Kerry, German Marshal Fund tarafından Brüksel'de düzenlenen "Transatlantik İlişkilerin Geleceği" başlıklı toplantıda konuştu.

Rusya'yla Suriye'de çatışmaların durdurulması konusunda ilişkilerin dondurulmasına değinen Kerry, "Suriye halkını bırakmıyoruz, barış çabalarını terk etmiyoruz. Bu savaşı bitirmek için bir yol bulmayı sürdüreceğiz. Uluslararası Suriye Destek Grubu, Birleşmiş Milletler (BM) veya daha küçük çok uluslu gruplar yoluyla çabalarımız devam edecek. Barışçıl, istikrarlı, birleşik, mezhepçi olmayan Suriye'ye bağlılığımız devam ediyor." dedi.

DAEŞ'le mücadele konusunda ABD ve Rusya orduları arasında çatışmaların yaşanmamasına dönük çabaların terk edilmediğini kaydeden Kerry, "Ülke çapında anlamlı, sürdürülebilir, uygulanabilir bir çatışmaların durdurulması anlaşmasının sağlanması için çalışmayı sürdüreceğiz. Bu anlaşma, belirlenen bölgelerde Suriye ve Rus uçaklarının yere indirilmesini de kapsıyor.

Rusya çatışmaların adaletli ve mantıklı bir şekilde durdurulması için tam olarak ne yapması gerektiğini biliyor." şeklinde konuştu.

"Rusya, varil bombalarına gözlerini kapatıyor"

Suriye'de akan kanın durdurulmasının tek yolunun siyasi çözüm olduğunu savunan Kerry, "Rusya, Suriye rejiminin savaşta halkına karşı kullanmayı tercih ettiği silahlar olan klorin gazı, varil bombalarına gözlerini kapatıyor.

Suriye rejimi ve Rusya'nın beraberce diplomasiyi reddettiği ve parçalanmış bedenler, bombalanmış hastaneler, travma geçiren çocuklar üzerinde askeri bir zafer aradıkları görülüyor. Barış yapmada ciddi olanlar, Rusya'nın Suriye'de yaptığından daha farkı hareket eder." ifadesini kullandı.

Kerry, Avrupa'nın karşı karşıya olduğu sığınmacı krizinin çözüm yolunun da Suriye'deki savaşı bitirmek olduğunu sözlerine ekledi.

 

AA

Samimiyyetsizlik ve yalan, paçalardan akıyor
 // Rasim DUMAN
Sizin uçaklarınız havada gezecek, ama Rus ve rejim uçakları gezmeyecek, gezenler de indirilecek ! Ve bunun "adâletli" olduğunu, Ruslar'ın da "olur, peki başüstüne" diyeceğini zannediyorsunuz öyle mi ?! Suriye hava sahasında "hiçbir ülkenin" uçağının uçmamasını niçin tartışmıyorsunuz ?! Niyetiniz savaşı bitirmek değil, buna asla inanmıyoruz ! Siz savaşın daha kanlı olması için elinizden geleni yapıyorsunuz. Şimdi de TÜRKİYE'nin başına, Musul çorabı örmeye çalışıyorsunuz !...
04 Ekim 2016 Salı 22:52
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler