YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'den Suriye açıklaması  ​
Kerry'den Suriye açıklaması ​
06 Aralık 2015 05:12
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye konusundaki Viyana süreci toplantılarından üçüncüsünün bu ay içinde New York'ta yapılacağını bildirdi.

Kerry, ABD'nin başkenti Washington'da Brookings Enstitüsü Saban Forum'un yıllık konferansında yaptığı konuşmada, Suriye krizine değindi. Suriye meselesini çözüme kavuşturmak için uluslararası toplumla çabalarının sürdüğüne işaret eden Kerry, Avusturya'nın başkenti Viyana'da daha önce iki kez yapılan toplantıların bir sonraki turunun ABD'de yapılacağını kaydetti.

Kerry, "İlgili hükümetler bu ay içerisinde New York'ta bu süreci ileriye taşımaya devam etmek üzere bir araya gelecekler" ifadesini kullandı.

Belirli bir tarih vermekten kaçınan Kerry, "Amacımız, tüm tarafların da desteklediklerini söyledikleri geçişi kolaylaştırmak" diye konuştu.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 30 Ekim'deki Suriye toplantılarının ilkine Türkiye, Suudi Arabistan ve İran'ın da aralarında bulunduğu 17 ülkenin dışişleri bakanları katılmıştı. Söz konusu toplantıların ikincisi ise 14 Kasım'da yapılmıştı.

İkinci tur görüşmelerde Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş süreci, taraflar arasında müzakerelerin başlaması ve ateşkes sağlanması, yeni bir anayasa, 18 ay içinde adil bir seçim yapılması ve BM denetiminde "kimin terörist kimin muhalif" olduğunun belirlenmesi konularında anlaşmaya varılmıştı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler