YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'den Rusya'ya sert Ukrayna çıkışı
Kerry'den Rusya'ya sert Ukrayna çıkışı
25 Nisan 2014 07:25
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Rusya'nın anlaşmaya uymaması halinde bu sadece ciddi bir hata olmayacak, pahalı bir hata olacak" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, sürpriz biçimde akşam saatlerinde ABD Dışişleri Bakanlığı'nda Ukrayna konusunda açıklama yaptı.

Sert bir üslupla konuşan Kerry, Cenevre anlaşmasında sadece "iyi niyetin" yeterli olmadığını, tarafların somut adımlar atması gerektiğini açıkça belirttiklerini hatırlatttı.

Anlaşmanın ilk gününden itibaren sadece Ukrayna'nın yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve sözlerini tuttuğunu kaydeden Kerry, Rusya'nın ise "dikkat dağıtma, kandırma ve istikrarsızlaştırma" yolunu izlediğini belirtti.

Cenevre'den şu ana kadar Rusya'nın "hiçbir somut adım atmadığını" söyleyen Kerry, Cenevre'den bu yana tek bir Rus yetkilisinin bile kamuoyu önünde anlaşmayı destekleyen ve silahlı grupları işgal ettikleri yerleri boşaltmaya çağıran açıklama yapmadığına dikkati çekti.

Aksine, Rusya'nın devlet televizyonu dahil çeşitli kanallardan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna "fantezilerini" içeren propagandalar yapıldığını dile getiren Kerry, 21. yüzyılda ne kadar propaganda yapılırsa yapılsın gerçeklerin önüne geçilemeyeceğine işaret etti.

"Yorumlamaya açık değil"

Kerry, sadece bir tarafın ihtilaftan kaçınmasıyla bu sorunun üstesinden gelinemeyeceğine işaret ederek, "Şunu açıkça belirtelim: Cenevre'de varılan anlaşma yorumlamaya açık değil, belirsiz değil, subjektif değil, seçenekler de sunmuyor" dedi.

"Pahalı bir hata olacak"

Kerry, "Rusya'nın anlaşmaya uymaması halinde bu sadece ciddi bir hata olmayacak, pahalı bir hata olacak. (Rusya'nın izlediği) Yolu değiştirmesi için pencere kapanıyor. Eğer Rusya (tansiyonu azaltacak adım atmazsa) dünya, Rusya'nın daha fazla bedel ödemesini sağlayacaktır. Başkan Obama'nın belirttiği gibi biz hazırız" dedi.

"Pencere kapanıyor"

"Bir gerçek görmezden gelinemez ki o da tüm dünyanın Ukrayna'nın arkasında duracağı" diyen Kerry, Rusya'ya seslenerek, "(Rusya'nın izlediği) Yolu değiştirmesi için pencere kapanıyor" ifadesini kullandı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler