YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'den Rusya açıklaması
Kerry'den Rusya açıklaması
02 Nisan 2014 00:07
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, NATO Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi yönündeki çabalarının yasallığına ilişkin her türlü görüşü reddettiklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Brüksel’de NATO Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında basının karşısında geçerek gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kerry, yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Barack Obama’nın geçen haftaki sözlerini yineleyerek, Rusya’nın 21. yüzyılda Avrupa sınırlarının güç kullanarak yeniden çizilemeyeceği gibi yalnızca birkaç hafta öncesine kadar apaçık görünen bir takım gerçeklere meydan okuduğuna dikkat çekti.

Avrupa ve Kuzey Amerika’nın, Ukrayna’nın kendi geleceğini seçme hakkının ve uluslararası hukukun savunulması için birleştiğini kaydeden Kerry, Rusya’nın Kırım’ı ilhak etme yönündeki çabalarının yasallığına ilişkin her türlü görüşü reddettiklerini vurguladı.
Kerry, Ukrayna krizi konusunda NATO’nun tercihinin, gerginliğin azaltılması, çözüm için diplomatik bir yol bulunması ve Ukraynalıların olanaklarının güçlendirilmesi için birlikte çalışılması olduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ayrıca, dün, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna sınırında yerleştirilen bir tabur askerin geri çekileceğine yönelik açıklamasını değerlendirerek, bunun, sınıra yerleştirilen askerlerin sayılarına oranla az olduğunu ancak adımın doğru yönde atıldığını ve hoş karşılandığını dile getirdi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler