YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'den Ortadoğu politikasına yönelik açıklama!
Kerry'den Ortadoğu politikasına yönelik açıklama!
24 Ocak 2014 22:40
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Davos’ta ABD’nin Ortadoğu’ya yönelik angajman politikasını savundu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD’nin Ortadoğu’yla ilişkisini kestiğine yönelik iddiaları anlaşılamaz bulduğunu dile getirerek, “Birden fazla riskli cephede proaktif olarak yer alan ve bu kadar çok Ortadoğu ülkesiyle bu derece yapıcı ortaklık kuran bir ülke daha bulamazsınız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuştu. Kerry, özellikle İran nükleer meselesi, Suriye’deki sivil savaş ve İsrail-Filistin barış sürecine odaklı olarak yaptığı konuşmasında ABD’nin Ortadoğu’ya yönelik angajman politikasını ele aldı.

ABD’nin bölgeyle ilgisini kestiğine yönelik iddiaların anlaşılamaz olduğunu söyleyen Kerry, “Hiçbir şey gerçekten daha uzak olamaz” dedi. Kerry, “Birden fazla riskli cephede proaktif olarak yer alan ve bu kadar çok Ortadoğu ülkesiyle bu derece yapıcı ortaklık kuran bir ülke daha bulamazsınız” ifadelerini kullandı.

Kerry, İran’ın nükleer meselesinde zor olan kısmın, nükleer anlaşmasının uygulamaya konulmasıyla başladığını ifade ederek, “Şimdi İran’ın elinde, nükleer silah peşinde olduğuna inanan şüphecileri haksız çıkarmak için bir fırsat var” şeklinde konuştu.

Suriye’deki sivil savaşa da değinen ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ülkede yaşanan insanlık trajedisinin “akıl almaz” olduğunu belirterek, Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, gelecekteki herhangi bir siyasi düzenlemenin bir parçası olamayacağının altını çizdi. Kerry ayrıca, Esad’ın meşruiyetini tamamıyla kaybettiğini, dünyada terörü çeken tek en büyük mıknatıs haline geldiğini ve ülkenin başında olduğu sürece muhalefetin savaşmayı bırakmayacağını dile getirdi.

ABD’nin, İsrail-Filistin barış sürecine olan bağlılığını sürdürdüğünü kaydeden Kerry, ancak en nihayetinde, aradaki çatışmanın bitmesi için anlaşmaya varılmasının İsrail ve Filistin’e kaldığını söyledi. Filistin’in, barış müzakerelerinin başarısız olması durumunda bağımsız bir devlet olma şansını kaybetme riski bulunduğuna dikkat çeken Kerry, İsrailliler ile Filistinliler arasındaki statükonun devamlılığının mümkün olmadığına ve müzakerelerde başarısız olunmasının aşırı uçları güçlendireceğine vurgu yaptı.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler