YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'den Kuzey Kore ve İran'a uyarı
Kerry'den Kuzey Kore ve İran'a uyarı
29 Ekim 2013 10:31
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kuzey Kore ve İran'ın, uluslar arası nükleer silahsızlanma ilkelerine riayet etmesini istedi.

ABD Barış Enstitüsü tarafından düzenlenen bir konferansta konuşan Kerry, gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, "söz değil hareket beklediklerini" söyledi.

Atılan adımlar "gerçek" ve "tümüyle kanıtlanabilir" olması gerektiğini dile getiren Kerry, "Görevlerini yerine getirmeliler. Hiçbir açıklama bu hareketlerin yerini alamaz" dedi.

Bunu çok açık ve net bir şekilde defalarca dile getirdiklerini kaydeden Kerry, "Bir kez daha tekrar edeceğim, hiç anlaşamamak, kötü bir anlaşma yapmaktan daha iyidir. Çünkü kötü bir anlaşma gerçekten daha büyük bir tehlikenin oluşmasına yol açabilir" ifadelerini kullandı.

Kerry, "Bu yüzden gereken neyse onu yapacağız. Fakat herkesin şunu da bilmesi önemli, nükleer silahların daha az olduğu bir dünyada uluslar daha zayıf değil, daha güçlü olabilirler" dedi.

İran ve 5+1 grubu, uluslar arası nükleer görüşmeler için önümüzdeki ay Cenevre'de bir araya gelecek. ABD ve müttefikleri, İran'ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığına inanıyor, Tahran her defasında bu iddiaları yalanlıyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler