YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry'den Kobani açıklaması: Türkiye'ye anlattık
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kürtlere yapılan yardıma ilişkin olarak, "Türkiye'ye bunun politika değişikliği olmadığını anlattık" dedi.
Kerry'den Kobani açıklaması: Türkiye'ye anlattık
20 Ekim 2014 / 13:45 Güncelleme: 20 Ekim 2014 / 15:28

Endonezya ziyareti sırasında gazetecilere açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kürtlere havadan yapılan silah desteğine ilişkin olarak konuştu, "Türkiye'ye bunun politika değişikliği olmadığını anlattık" dedi.

Kendisinin ve Başkan Barack Obama'nın Türk yetkililerle görüştüğünü ifade eden Kerry, “Suriye’deki Kürtlere silah dağıtımı yapılmasının ABD politikasında bir değişiklik anlamına gelmediğini Türkiye’ye anlattık. Bu yaşanan krize ‘anlık’ bir müdahaleydi” dedi.
Yapılan yardımın ahlaki boyutu olduğunu söyleyen Kerry, “IŞİD’e karşı savaşan Kürtlere yardım etmemek sorumsuzluk olurdu” dedi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), bugün, "IŞİD’e karşı Kobani’yi savunan bölgedeki Kürt kuvvetlerine havadan silah yardımı yapıldığını" duyurmuştu.

Amerikalı üst düzey bir yetkili, Amerikan güçlerinin Kobani'de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere havadan silah ve insani malzeme yardımı yapmasıyla ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama'nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı dün yapılan telefon görüşmesinde bilgilendirdiğini kaydetmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler