YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry, Suriye’deki sivil ölümlerine ilişkin Lavrov’la görüştü
Kerry, Suriye’deki sivil ölümlerine ilişkin Lavrov’la görüştü
15 Ocak 2016 03:12
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Rusya’nın Suriye’de neden olduğu sivil ölümlerine ilişkin kaygılarını Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a ilettiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kerry’nin Rus mevkitaşıLavrov ile bugün telefonda görüştüğünü kaydetti. 

İki bakanın görüşmede daha çok Suriye ve Ukrayna konusunu ele aldığını belirten Kirby, Kerry ve Lavrov’un, BM’nin Suriye’de iç savaşa son vermek amacıyla hazırlıklarını sürdürdüğü 25 Ocak’ta Cenevre’deki görüşmelerde tarafların ilerleme kaydetmesinin gerekliliği üzerinde durduğunu aktardı.Kirby, iki bakanın Cenevre görüşmeleri öncesinde Suriye’deki tüm taraflar arasında da yapıcı görüşmelerin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını belirtti. 

Bakan Kerry’nin Rusya’nın Suriye’de neden olduğu sivil ölümlere de değindiğini ifade eden Kirby, "Bakan Kerry, Rus askeri güçlerinin sivillere dönük saldırılarından derin endişe duyduklarını bir kez daha ifade etti. Rusya’nın Suriye rejimi üzerindeki etkisini, özellikle kuşatma altındaki ve erişilmesi güç yerlerdeki halka, hayati insani yardımların serbestçe ulaştırılmasına müsaade edilmesi konusunda kullanması teşvikinde bulundu" diye konuştu.

Sözcü Kirby, iki bakanın Cenevre’deki müzakereler öncesinde İsviçre’nin Zürih kentinde, 20 Ocak’ta bir araya gelecekleri bilgisini verdi.

Kirby, Kerry ile Lavrov'un önümüzdeki hafta gerçekleştirecekleri görüşmede ayrıca Minsk anlaşmasının tam olarak uygulanmasını ele alma konusunda da mutabık kaldıklarını kaydetti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler