YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry: Putin'in bunu kanıtlaması gerek
Kerry: Putin'in bunu kanıtlaması gerek
25 Haziran 2014 22:06
Kerry, Putin’in Ukrayna’da barışın sağlanmasına olan bağlılığını kanıtlaması ve ayrılıkçıları desteklemeye son vermesi gerektiğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da barışın sağlanmasına olan bağlılığını kanıtlaması ve ayrılıkçıları desteklemeye son vermesi gerektiğini söyleyerek, gerektiği takdirde Rusya’nın yeni yaptırımlarla karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın ardından basın konferansı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Rusya Devlet Başkanı Putin’in yalnızca sözlerle değil eylemler aracılığıyla da kendisini barışa tamamen adamış olduğunu kanıtlamasının kritik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Kerry, “Silahların ve savaşçıların sınırın ötesine geçmelerini engellemesi, ayrılıkçılara açıkça silahlarını bırakma çağrısı yapması, Rusya’ya ait kuvvetleri ve ekipmanları geri çekmesi ve AGİT üyesi rehinelerin salınması için yardım etmesi de büyük önem taşıyor” dedi.

Kerry, ABD’nin Avrupalı ortaklarıyla birlikte Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar hazırlamak için çalıştığını ancak uygulamaya koyulmasına gerek duyulmamasını umduklarını söyleyerek, “Bugün yeni yaptırımlar duyurmuyoruz fakat koşulların bu yaptırımları gerektirmesi durumunda hazırlanması için gerekli adımları atmaya devam ediyoruz. Buna hazırlanmak için Avrupalı ortaklarımızla işbirliği içerisindeyiz” diye konuştu.

 

İHA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler