YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry Maliki'nin istifasını nasıl karşıladı?
Kerry Maliki'nin istifasını nasıl karşıladı?
15 Ağustos 2014 06:10
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin görevden çekilme kararının "önemli ve onurlu" bir karar olduğu, Irak'ta tarihi ve barışçıl bir iktidar değişiminin zeminini hazırladığını belirtti.

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "Başbakan Nuri el-Maliki'nin, yeni bir hükümetin kurulması ve anayasal takvime uygun bir ulusal programın geliştirilmesi çabalarında Başbakan adayı Haydar el-İbadi'yi destekleme yönündeki önemli ve onurlu kararını takdir ediyoruz. Kilometre taşı niteliğindeki bu karar, Irak'ta tarihi ve barışçıl bir iktidar değişiminin zeminini hazırlıyor" ifadesini kullandı.

İbadi ve tüm Iraklı liderleri, ülkeyi bir araya getirmek ve Irak'taki farklı toplulukların Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün oluşturduğu ortak tehdide karşı çabalarını pekiştirmek için gerekli olan bu süreci süratle tamamlamaya çağırdıklarını kaydeden Kerry, ABD'nin, Irak'la arasındaki Stratejik Çerçeve Anlaşması'na uygun olarak, bu tehdide karşı koymada yeni ve kapsayıcı bir hükümetle ortaklık kurmaya hazır olduğunu ve bölgedeki diğer ülkeleri ve uluslararası camiayı da aynısını yapmaya teşvik edeceklerini bildirdi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki dün gece yaptığı açıklamada, görevinden çekildiğini belirterek "Başbakanlık iddiasından vazgeçiyorum. Irak'ın yüksek menfaatleri için bu görevi değerli kardeşim Haydar el-İbadi'ye bırakıyorum" demişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler