YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry: Kuzey Kore’nin tehditleri düşüncesiz
Kerry: Kuzey Kore’nin tehditleri düşüncesiz
03 Nisan 2013 08:04
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Güney Koreli mevkidaşı Yun Byung-Se ile Washington'da bir araya geldi.

İki bakan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Kuzey Kore’nin nükleer politikasına ilişkin ortak görüşlerini sundu.

ABD ve Güney Kore’nin, nükleer silahlardan yoksun barışçıl bir Kore Yarımadası oluşturma hedefi olduğunu ifade eden Kerry, Kuzey Kore’nin tehditlerini “provokatif, tehlikeli ve düşüncesiz” olarak değerlendirerek, “ABD, Kuzey Kore hükümetini nükleer bir devlet olarak tanımayacaktır ve kendisini ve müttefikleri olan Kore ve Japonya’yı korumak için ne gerekiyorsa yapacaktır” dedi.

Güney Kore’yle daha pek çok konuda ortak görüşleri paylaştıklarını anlatan Kerry, bu listede İran’a uygulanacak yaptırımların güçlendirilmesinin de bulunduğunu dile getirdi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Yun Byung-Se ise, Kerry ile Kore Yarımadası’ndaki ciddi boyutlara ulaşan güvenlik sorununu ele aldıklarını, Kuzey Kore’nin nükleer testler düzenlemesini ve yaptığı tehditleri konuştuklarını belirtti.

Kuzey Kore’nin tehditlerine karşı caydırıcı bir politikayla yaklaşılması konusunda anlaştıklarını dile getiren Yun, Kerry ile ayrıca, “Kuzey Kore’nin, nükleer tutkusundan ve mücadeleci retoriğinden vazgeçmesi gerektiği konusunda da anlaşmaya vardıklarını” söyledi.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler