YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'le görüştü
Kerry, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev'le görüştü
31 Mart 2016 04:10
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev: “Gelişmekte olan ekonomik bir işbirliği içindeyiz. ABD şirketleri bizim ekonomimize 10 milyar dolar yatırdı. Bu, iki ülke arasındaki iyi ekonomik ilişkinin ve bizim ülkemizin ekonomik gelişiminin göstergesidir”

Azerbaycan Cumhurbaşkanıİlham Aliyev, Nükleer Güvenlik Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği ABD'nin başkenti Washington’da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı binasında gerçekleşen görüşmede, Aliyev ve Kerry, iki ülkenin birçok noktada işbirliği içinde olduğunu söyledi.

Aliyev, yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilerin 25 yıllık bir geçmişi olduğuna değindi. Aliyev, “Gelişmekte olan ekonomik bir işbirliği içindeyiz. ABD şirketleri bizim ekonomimize 10 milyar dolar yatırdı. Bu, iki ülke arasındaki iyi ekonomik ilişkinin ve bizim ülkemizin ekonomik gelişiminin göstergesidir” diye konuştu.

Ayrıca Aliyev, ABD’yle Güney Gaz Koridoru hakkında birlikte çalıştıklarını belirterek, “ABD’ye bu projeye verdiği destektek dolayı minnettarım. Açıkça söylemek gerekirse, bu destek olmasaydı projenin uygulanması daha fazla zaman alır ve çaba gerektirirdi” ifadesini kullandı.

Öte yandan Aliyev, ABD’nin, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sorunların çözümü noktasında gösterdiği çabanın da altını çizerek, “Biz, Ermenistan’ın şartsız bir şekilde bir an önce sınırlarımızdan askerlerini çekmesi gerektiğini öngören Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi çözümleri doğrultusunda bu sorunun çözülmesi gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Kerry de Azerbaycan’ın “karışık bir bölgede” olduğuna değinerek, Aliyev’in bölgenin ihtiyaçlarına uygun bir yaklaşım gösterdiğini söyledi. Aliyev'in, Güney Gaz Koridoru’nda gösterdiği liderliğe dikkati çeken Kerry, bunun, Avrupa’nın uzun vade stratejik çıkarları için önemine vurgu yaptı.

Kerry ayrıca, Nahçıvan-Karabağ sorununun da bir çözüme ulaşması gerektiğini aktararak, “Tamamen durmuş olan Nahçıvan-Karabağ sorununun da konuşularak anlaşılmasını ve bu konuda kesin bir çözüme ulaşıldığını görmek istiyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler