YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry: ABD, Irak'a destek vermeye hazır
Kerry: ABD, Irak'a destek vermeye hazır
12 Ağustos 2014 22:58
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD'nin Irak'ta kapsamlı bir yeni hükümet oluşturulması için tam destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Kerry, temaslarda bulunmak amacıyla gittiği Avustralya'nın Sidney kentinde Savunma Bakanı Chuck Hagelve Avustralyalı mevkidaşlarıyla düzenlediği basın toplantısında, Irak'ta hükümet kurma çalışmaları ve devam eden kriz hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Hükümeti kurmayla görevlendirilen Ulusal Şii İttifakı'ndan Haydar el-Abbadi'ye hükümeti hızı bir şekilde kurması çağrısında bulunan Kerry, ''ABD, Irak'ın IŞİD'e yönelik mücadelesinde, kapsamlı bir yeni hükümet oluşturulması için tam destek vermeye hazır'' dedi.

Kerr, ABD'nin Irak'ın IŞİD militanlarına yönelik mücadelesinde önemli ölçüde yardım sunmaya hazırlandığını kaydederek, yardımların Irak'taki kurumların demokratik kapasitesinin geliştirilmesi, ekonomik kalkınmanın artırılması ve güvenlik durumunun istikrara kavuşturulmasını kapsadığını vurguladı.

Savunma Bakanı Hagel de Pentagon'un Irak ordusu ve Kürt güçlerine ek destek göndermeyi düşündüğünü belirtti. Savunma Bakanlığından ismi açıklanmayan üst düzey bir yetkili de Pentagon'un Irak'a çok sayıda askeri danışman göndermeyi planladığını kaydetti.

Şii Ulusal İttifakı, Irak Parlamentosu Başkan Yardımcısı Haydar el-Abbadi'yi başbakan adayı olarak ilan etmiş, Cumhurbaşkanı Fuat Masum da Abbadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler