YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerry, Abbas'la sinagog saldırısını görüştü
Kerry, Abbas'la sinagog saldırısını görüştü
18 Kasım 2014 18:47
ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Kudüs'te yaşanan olaylar üzerine Filistin Devlet Başkanı Abbas'la telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, Kudüs'te yaşanan olaylar üzerine Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la telefon görüşmesi gerçekleştirdiği bildirildi.

Filistin resmi ajansı WAFA'da yer alan habere göre Kerry, Kudüs'te bir sinagog'daki Yahudilere düzenlenen saldırı ve sonrasında yükselen tansiyonun düşürülmesi için atılabilecek adımları konuşmak üzere Abbas'ı telefonla arayarak bir süre görüştü.

Öte yandan, Abbas'ın başkanlığını yaptığı Filistin Güvenlik Kurulu toplantısında gerginliğin son bulması için "sükunet çağrısı" yapıldı.

Abbas, "Nasıl ki İsrail'i Mescid-i Aksa'ya ve mukaddesata yönelik ihlallere son vermeye çağırıyorsak, bizim hanif dinimiz de başka din mensuplarına zarar vermemizi haram kılmıştır" ifadelerini kullandı.

Abbas, Ürdün Kralı 2.Abdullah ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Kudüs'te barış ortamının tesisi için üzerinde anlaşılan şartlara uyulması çağrısında bulundu.

Kral Abdullah, Kerry ve Abbas, Kudüs'te yaşanan gerginliğin sona erdirilmesi ve Filistin-İsrail barış görüşmelerine dönülmesi için şartların oluşturulması amacıyla geçen hafta Ürdün'ün başkenti Amman'da bir görüşme gerçekleştirmişti.

Kudüs'te sabah saatlerinde bir sinagoga düzenlenen saldırıda 4 İsrailli hayatını kaybetmiş, 7 kişi yaralanmıştı.

İsrail polisi, "Kudüs’ün Har Nof Mahallesi'ndeki sinagoga ellerinde bıçak ve baltalarla gelen 2 kişi, olay yerine intikal eden polisler tarafından vurularak öldürüldü. Saldırganlar Doğu Kudüslü" açıklamasında bulunmuştu.

"Silah taşıma kolaylığı getirecek" düzenleme 

Öte yandan, İsrail'in, Kudüs'teki sinagog saldırısının ardından "vatandaşlarına silah taşıma kolaylığı getirecek" düzenleme üzerinde çalışma kararı aldığı belirtildi.

İsrail devlet radyosunun internet sitesinde yer alan haberde, İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzhak Aharonovitch'in, "ülke genelinde polis güçlerine destek verilmesi, Kudüs ile çevresinde emniyet önlemlerinin artırılması ve başta kent sakinleri olmak üzere silah taşıma sisteminde kolaylık getirilmesi için çalışılmasına karar verdiği" kaydedildi.

Haberde ayrıca Aharonovitch'in, sinagog saldırısının ardından izlenecek tutumun belirlenmesi için düzenlenen "özel oturuma" başkanlık ettiği ifade edildi. Nerede düzenlendiği belirtilmeyen "özel oturuma", İsrail iç istihbarat birimi Şabak temsilcilerinin yanı sıra üst düzey polis yetkilileri katıldı. 

İsrail ordu radyosu da Aharanovitch'in Başbakan Binyamin Netanyahu'ya sinogag saldırısını yapanların evlerinin yıkılmasını önerdiğini aktardı.

İsrail Başbakanı Netanyahu, geçen hafta düzenlenen bir toplantıda, "vatandaşlarına saldırı düzenleyen" Filistinlilerin evlerinin yıkılması talimatını verdiği belirtilmişti.

İsrail'de ve özellikle Yahudi yerleşim birimleri ile Arapların yaşadığı yerlere yakın bölgelerde "güvenlik tehlikesi bulunduğu" iddiasıyla silah taşımada fazla kriter aranmadığı belirtiliyor. 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler