YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı açıldı
Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı açıldı
16 Eylül 2015 12:47
İsrail'in Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Aşana" ve "Sukot Bayramı" nedeniyle 5 günlüğüne kapattığı, Gazze Şeridi'nin tek ticari sınır kapısı Kerm Ebu Salim'i açtığı bildirildi.

İsrail'in Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Aşana" ve "Sukot Bayramı" nedeniyle 5 günlüğüne kapattığı Gazze Şeridi'nin tek ticari sınır kapısı Kerm Ebu Salim'i açtığı bildirildi.

Gazze Ürün Girişi Kurulu Başkanı Raid Futuh, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı'nın açıldığını, sabah saatlerinden itibaren çeşitli malzemeler taşıyan kamyonların geçiş yapmaya başladığını belirtti.

Futuh, bir süreliğine açık kalacak kapıdan gün içinde Gazze'ye ticari ürün, akaryakıt ile Katar'ın projeleri gibi çeşitli uluslararası projelerde kullanılmak üzere kum, çimento, çakıl gibi inşaat malzemeleri taşıyan binden fazla kamyonun geçmesinin beklendiğini ifade etti. Futuh, kapının ne zamana kadar açık kalacağına ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

İsrail, cuma günü Yahudiler için yılbaşı kabul edilen "Roş Aşana" ve "Sukot Bayramı" nedeniyle Kerm Ebu Salim'i, 5 günlüğüne kapatmıştı.

Hamas'ın 2006 yılında seçimleri kazanıp iktidara gelmesinin ardından Gazze'ye ambargo uygulamaya başlayan İsrail, sınır kapılarını kapatmıştı. Beyt Hanun Sınır Kapısı, özellikle yabancı pasaport taşıyanların girişi için açık tutulurken, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı ise ticari ürün geçişi için kısmen açık bırakılmıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler