YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kerkük, IŞİD'e karşı tetikte
Kerkük, IŞİD'e karşı tetikte
14 Ekim 2014 17:08
IŞİD'in, Irak'ın Kerkük kentine saldıracağına yönelik istihbarat üzerine Peşmergeler, harekete geçti. Güvenlik güçleri, Kerkük'ün güneyine konuşlanan IŞİD üyelerine karşı teyakkuzda bekliyor.

IŞİD üyelerinin, Kerkük'ü almak için saldırı hazırlığında olduğuna yönelik bilgiler üzerine Peşmergeler, güvenlik önlemlerini artırdı. Kerkük'ün 10 kilometre güneybatısındaki Molla Abdullah bölgesine konuşlandırılan Peşmerge sayısı artırıldı.

Bölgeye çok sayıda zırhlı araç ve ağır silah sevkiyatı yapıldı. Peşmerge, burada zaman zaman IŞİD üyeleriyle burun buruna geliyor. Yer yer küçük çaplı çatışmalar çıkıyor. Peşmerge ile IŞİD arasında 50 metre uzunluğunda bir köprü bulunuyor. Peşmergenin bulunduğu noktadan IŞİD ve örgüt bayrağı görülüyor. 

Bölgede görevli Peşmerge 11. Tugay Komutan Yardımcısı Yarbay Seyyit Lokman Mahmut, yaptığı açıklamada, IŞİD'in Kerkük'e saldıracağına yönelik bilgilerden sonra bölgedeki güvenlik önlemlerini artırdıklarını belirtti.

"Amaç halkın moralini bozmak"

IŞİD'in halkı tedirgin etmek için sürekli Kerkük'e saldıracağına ilişkin söylentiler yaydığını anlatan Mahmut, "Söylentiler gerçek dışı olsa da gereken tedbirlerimizi aldık. Güçlerimiz 24 saat nöbet tutuyor. IŞİD üyeleri, daha önce Ramazan bayramını Erbil'de kılacaklarını duyurmuştu. Ancak amaçlarına ulaşamadılar. Örgütün hedefi, halkın ve güvenlik güçlerinin moralini bozmaktır. Oysa şu an bizden korkan IŞİD üyeleridir" dedi. 

IŞİD üyeleriyle zaman zaman çatışmalara girdiklerini aktaran Mahmut, "IŞİD üyeleri, uzun namlulu silahlarla bulunduğumuz bölgeye ateş ediyor. Anında karşılık veriyoruz. Şimdiye kadar büyük bir çatışma çıkmadı. Ancak her türlü olasılığı değerlendiriyoruz. Kerkük halkını korumak için ne gerekiyorsa yapıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Mahmut, ABD savaş uçaklarının, karşı cephedeki IŞİD hedeflerini vurduğunu, bunun da kendileri için önemli bir destek ve moral kaynağı olduğunu dile getirdi. 

Kerkük Valisi Necmettin Kerim, önceki gün askeri ve siyasi yetkilerle gerçekleştiriği "güvenlik toplantısının" ardından AA muhabirine açıklamada, IŞİD üyelerinin kaos çıkarmak için Kerkük'e, şehrin güneybatısından saldırmak için ciddi hazırlıklar yaptığı istihbaratının kendilerine ulaştığını bildirmişti. 

Kerim, Peşmergenin, IŞİD üyelerinin saldırılarını etkisiz kılmak için sürekli tetikte bekletildiğini, Kerkük sınırlarının iyi korunduğunu kaydetmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler