YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenya'daki AVM'de kuşatma sona erdi
Kenya'daki AVM'de kuşatma sona erdi
24 Eylül 2013 22:08
Kenya'nın başkenti Nairobi'deki WestGate alışveriş merkezinde Cumartesi gününden itibaren devam eden kuşatma sona erdi.

4 gün boyunca El Şebab örgütüne ait militanların kontrolü altında kalan lüks alışveriş merkezinin kontrolü, Kenya Güvenlik Gücü’nün (KDF) yoğun çabaları sonucu tamamen ele geçirildi. Yürütülen operasyonlarda 10’dan fazla şüpheli tutuklanırken, 5 saldırganın da öldürüldüğü belirtildi. Olaylar sırasında ayrıca 61 sivil ve Kenya güvenlik güçlerine ait 6 askerin de hayatını kaybettiği ifade edildi.

Kenya İçişleri Bakanlığı’ndan olayla ilgili yapılan açıklamada, güvenlik güçlerinin, içeride herhangi birisinin kalmış olması ihtimaline karşılık lüks alışveriş merkezinin her katını tek tek araştırdığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca bütün rehinelerin de kurtarıldığı bildirildi.

Ancak halen nerede oldukları bilinmeyen çok sayıda kişinin yakınları da bu sebeple duydukları kaygıyı dile getirdi. Olaylar sırasında kendisinden haber alınamayan Anthony Mureithi Mwangi isimli bir Kenya vatandaşının kız kardeşi olduğunu söyleyen Monica Mwangi, “Çok endişeliyiz. Hayatta olup olmadığını öğrenmek istiyoruz. Nerede olduğuna ilişkin bilgisi olanların bize ulaşmalarını talep ediyoruz” dedi.

Öte yandan, Kenya halkı Pazar gününden beri alışveriş merkezinde meydana gelen olaylarda yaralanan yaklaşık 200 kişi için kan bağışında bulunmaya devam ediyor. Ülkede, AVM dehşetinde yaralılara yardım amacıyla yüz binlerce dolar bağış toplandığı ise gelen haberler arasında yer alıyor.

 

İHA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler