YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kenya ve Etiyopya'dan sınır anlaşması  ​
Kenya ve Etiyopya'dan sınır anlaşması ​
07 Aralık 2015 23:27
Kenya ve Etiyopya, sınır bölgesindeki çatışmalarını önlemek ve kalkınmayı hızlandırmak için anlaşma imzaladı.

Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ile Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Kenya'nın Marsabit kentine bağlı Moyale kasabasında bir araya geldi. 

Toplantı sırasında iki ülke arasındaki 780 kilometrelik sınırdaki şiddet olaylarına son vermeyi, halkın yaşam standardını artırmayı ve kalkınmayı hızlandırmayı öngören bir anlaşma imzalandı. 

İmza töreninde konuşan Devlet Başkanı Kenyatta, "Bu bölgenin gelişimi büyük önem taşıyor. Sınır bölgesinde yaşayan toplulukların ortak sorunu çatışmalar, beraberinde açlık, yoksulluk ve şiddet olaylarını da getiriyor. Görevimiz, bu bölgedeki Kenyalı ve Etiyopyalı vatandaşlar arasındaki çatışmaları sona erdirerek, bölge halklarının aynı fırsatlara sahip olmasını sağlamaktır. Sınır ötesi programı, Kenya-Etiyopya sınırı boyunca huzur ve barışı sağlamaya yönelik ilk adım olacak" dedi.

Başbakan Desalegn de Etiyopya hükümetinin barış ve başarının sürdürülebilir olmasına büyük önem verdiğini belirterek, "Anlaşma, bu bölgenin yıllardır yaşadığı güvenlik sorunlarını ve kalkınma problemlerini çözmek için çok iyi düşünülmüş bir stratejiye katkı sunuyor" diye konuştu.

Kenya ile Etiyopya arasındaki sınır bölgesi, yıllardır çatışmalara ve şiddet olaylarına sahne oluyor. Sınır bölgesinde 2013'teki çatışmalarda 200 kişi ölmüş, 54 bin kişi de evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Geçen ay da Marsabit kenti yakınlarındaki Sololo bölgesinde devriye gezen Kenyalı polisler, Etiyopyalı güvenlik güçlerinin saldırısına uğramış ve 3 kişi hayatını kaybetmişti. 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler