YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendi kendini soruşturacak!
Kendi kendini soruşturacak!
08 Haziran 2010 08:09
Yardım gemilerine düzenlediği kanlı baskını BM'nin soruşturmasını istemeyen terör devleti İsrail, devlet soruşturma komisyonu kurulmasını kararlaştırdı.

Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yapılan kanlı baskını BM'nin soruşturmasına itiraz eden İsrail, kendi komisyonunu kuruyor.

İsrail'in Haaretz gazetesi, 9 Türk'ün ölümüyle sonuçlanan baskınla ilgili bir devlet soruşturma komisyonu oluşturulmasını, kararlaştırıldığını duyurdu. Komisyonun uluslararası ve deniz hukuku konusunda uzman yargıçlardan oluşacağı ve en azından bir Amerikalı, iki uluslararası hukukçunun da gözlemci olarak komisyona davet edileceği bildirildi. Habere göre, komisyon, gemi baskınını incelemenin yanı sıra İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı kapatma ile deniz ablukasının hukuki durumunu da değerlendirecek. Ancak Türkiye ve uluslararsı toplum ise olayı BM'nin soruşturmasını istiyor. Hafta sonu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, kendi nezaretinde 5 kişilik bir uluslararası araştırma komisyonu kurulacağını bildirmişti. İngiltere ve Fransa da dün açıklama yaparak bu karara destek verdi.

Öte yandan, ABD'nin İsrail'den, Filistin yanlısı gösteride bir Amerikalı kadının gaz bombası yüzünden gözünü kaybettiği olayın soruşturulmasını istediği bildirildi. Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği sözcülerinden Kurt Hoyer, elçiliğin, bu konudaki ayrıntılı bilginin "mümkün olan en kısa sürede" kendilerine iletilmesini istediğini söyledi. Emily Henochowicz adlı 21 yaşındaki kadın, Mavi Marmara'ya yapılan saldırıdan sonra geçen hafta Kudüs'te düzenlenen gösteride, İsrail polisinin attığı bir göz yaşartıcı gaz tüpünün yüzüne isabet etmesi yüzünden sol gözünü kaybetmişti. Washington, gemiye düzenlenen baskında kafasına sıkılan 4 kurşunla öldürülen Türk kökenli Amerikan vatandaşı Furkan Doğan'ın ölümüne ilişkin ise henüz soruşturma talep etmedi. Zaman

davacılar ve davalılar...
 // ibrahim çelikoğlu
Ölen,yaralanan ve maddi manevi zarara uğrayanlar kendi memleketlerinde dava açarlar.İtiraz edilirse AHİM'e gider ve hukuk yolları daha açıksa oraya.Davalı durumdaki mahkeme açamaz.Davacıysa ancak açabilir,Presedur gene aynidir.Bu sever davalıda kendisini savunmak için yüksek mahkemeye devam edebilir ve AHİM'e götürür bu durumda değişen birşey olmaz.
Kaldıki bu insani yardım girişimiydi.Silahsız ve bütün Dünya milletlerinden.Türk'lerin fazla olması suç olamaz....
08 Haziran 2010 10:54
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler