17 Aralık 2017 Pazar
 • Altın155,894
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1437
 • İstanbul16 °C
 • Ankara11 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya15 °C
 • Adana17 °C
 • Antalya18 °C
 • Diyarbakır11 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri14 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa15 °C
 • Gaziantep14 °C
 • İçel19 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kendi kafesine düştü
Kendi kafesine düştü
04 Ağustos 2011 10:24
30 yıl ülkesini demir yumrukla yöneten ve şubat ayındaki gösterilerde ülkeyi terk etmek zorunda kalan devrik lider Hüsnü Mübarek ve iki oğlu demir kafeste hakim karşısına çıktı. Yolsuzluk ve kasten adam öldürmekle suçlanan Mübarek iddiaları reddetti.

30 yıllık iktidarı şubat ayındaki protestoların ardından son bulan Mısır'ın devrik devlet başkanı Hüsnü Mübarek dün ilk kez hakim karşısına çıktı. Duruşma salonuna sağlık sorunları sebebiyle sedyeyle getirilen Mübarek, demir kafes içinde hakkındaki suçlamaları dinledi. Yolsuzluk yaptığı ve göstericilerin öldürülmesinden sorumlu olduğu suçlamalarını reddetti.

Mısır'ın yanı sıra tüm dünyanın merakla beklediği devrik lider Hüsnü Mübarek'in yargılanmasına dün Kahire'de başlandı. Şarm el Şeyh'ten ambulans uçakla savaş uçakları eşliğinde dün sabah Kahire'ye getirilen ve sedye ile mahkemeye taşınan Mübarek, duruşmayı yatarak izledi. Mahkeme salonunda demir parmaklıklarla iki kafes oluşturulurken, kafeslerden birinde Mübarek ve iki oğlu Ala ile Cemal, diğerinde de bir döneme damgasını vuran ve ülkenin polis devletine dönüşmesinde başrol oynayan eski İçişleri Bakanı Habib el Adli ile üst düzey 6 kişi yer aldı. Duruşma, Mısır televizyonu tarafından canlı olarak verildi. Mahkeme salonunun dışına konulan dev ekrandan da salona giremeyenler duruşmayı takip etti.

Mübarekler'e beyaz mahkûm elbiseleri giydirilirken, duruşma boyunca Ala ve Cemal, konuşmaları ayakta dinledi. Koltuğunu kaybettiği 11 Şubat'tan beri Şarm el Şeyh'teki bir hastanede tedavi olan Mübarek'in son günlerde yemek yemeyi reddettiği belirtiliyordu. Oğul Mübarekler, gergin imajı vermemek için büyük gayret gösterdi. 30 yıllık iktidarı boyunca yaptığı yolsuzluklar ve 18 günlük devrim süresince öldürülen 848 kişi ile ilgili suçlamalar yöneltilen baba Mübarek'in ise tedirgin olması dikkat çekti. İddianamenin okunmasının ardından mahkeme başkanı, Mübarek'e "Bunlara ne diyeceksiniz?" diye sordu. Mübarek, yattığı yerden oğlunun uzattığı mikrofon aracılığıyla bu ithamların hiçbirisini kabul etmediğini söyledi. Hüsnü Mübarek'in ardından, oğulları Ala ve Cemal de suçlamaları reddettiklerini açıkladı. Muhalif protestocuların avukatları ise Mübarek'in orduya göstericilere müdahale edilmesi talimatı verip vermediğinin anlaşılması için, Yüksek Askeri Konsey Başkanı Hüseyin Tantavi'nin tanık olarak dinlenmesini istedi. Davanın ikinci duruşması 15 Ağustos'ta görülecek. Mahkeme ayrıca, sanık avukatlarının talebi üzerine, eski İçişleri Bakanı Habib el Adli ile Mübarek ve oğullarının davalarının, birleşik bir dava olmasına rağmen ayrı duruşmalarda gö

rüleceğini açıkladı.

MAHKEME ÖNÜNDE ÇATIŞMA

Yargılama ile birlikte sokaklarda oluşan gerilim mahkeme salonuna da yansıdı. Mübarek ve ekibini savunan avukatlar, uzun süre yargılamanın meşruluğu konusunda mahkeme hakimi ile tartıştı. Yargılamanın yapıldığı Yeni Kahire bölgesindeki Polis Akademisi'nin önünde de Mübarek yanlıları ve karşıtları arasında çatışma çıktı. Çatışmalar, polis birlikleri tarafından güçlükle bastırıldı. Devrimden sonra da sık sık Tahrir Meydanı'na çıkan ve Mübarek'in bir an önce yargılanmasını isteyen demokrasi yanlıları ise Mübarek'in bu yola başvurarak demir parmaklıklar içinde hakim karşısına çıkmamaya çalıştığını iddia ediyordu.

Selefi Enver Sedat'ın 1981 yılında düzenlenen bir suikastla öldürülmesinden sonra devlet başkanlığı koltuğuna oturan Mübarek dönemi Mısır'ın ekonomik ve siyasi, büyük bir gerileme yaşamasına sebep oldu. Özellikle Filistin sorunu konusunda inisiyatifi tamamen ABD'ye kaptırarak bu konudaki liderliğini kaybeden Mısır, Arap ülkelerini ilgilendiren diğer alanlarda da (Lübnan, Irak, Sudan, Körfez vs.) aktif bir rol oynayamadı, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye gibi bölgesel oyuncuların gölgesinde kaldı. Ekonomik gelişmişlik alanında da dünya sıralamasında çok gerilerde kalan Mısır, aynı zamanda gelir dağılımının en adaletsiz olduğu ülkeler arasında ön sıralarda yer aldı. Devrimle birlikte ülkenin karşı karşıya kaldığı kaosun en önemli sebebi olarak da ekonominin dibe vurmuş olması gösteriliyor.

İsrail, Mübarek'e siyasi sığınma teklif etmiş

İsrail'in Hüsnü Mübarek'e siyasi sığınma teklif ettiği ortaya çıktı. Teklifi Mübarek'e ileten İsrail İşçi Partisi milletvekili Binyamin Ben-Eliezer, Ordu Radyosu'na yaptığı açıklamada şubat ayında Mübarek'in cumhurbaşkanlığını bırakması için yapılan gösterilerin ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile beraber Mübarek'e siyasi sığınma teklif ettiklerini, ancak Mübarek'in bunu kabul etmediğini söyledi. Ben-Eliezer, "İsrail devletinin Mübarek'i kabul edeceğine inanıyordum ama Mübarek bu teklifi reddetti. Çünkü o bir vatansever." diye konuştu. Ben-Eliezer'in açıklaması Hüsnü Mübarek'in, bu senenin başlarında gitmesini isteyen göstericilerin öldürülmesinden ötürü yargılanmak üzere Kahire'ye götürüldüğü güne denk geldi. Ben-Eliezer'in Mübarek'e yakın olduğu biliniyordu.

Zaman

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler