YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazakistan'ın bağımsızlık günü kutlandı
Kazakistan'ın bağımsızlık günü kutlandı
04 Aralık 2015 00:19
Kazakistan'ın bağımsızlığının 24'üncü yıl dönümü, bir otelde verilen resepsiyonla kutlandı.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Kazakistan'ın bölgesinde bir istikrar abidesi, bölgesel ve uluslararası konularda da görüşü ve desteği aranan saygın, güçlü bir ülke olduğunu belirterek, "Bu çerçevede, Kazakistan'ın seçilmesi durumunda, 2017-2018 döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dünya barışına katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunacağına şüphe duymuyorum" dedi.

Kazakistan'ın bağımsızlığının 24'üncü yıl dönümü, bir otelde verilen resepsiyonla kutlandı.

Resepsiyona, Başbakan Yardımcısı Türkeş'in yanı sıra Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile çok sayıda askeri ve diplomatik misyon temsilcileri katıldı. 

Tuğrul Türkeş, törende yaptığı konuşmada, Kazakistan'ın Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olduğunu belirtti.

Türkiye'nin her zaman ortak tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğu Kazakistan'ın yanında olduğunu ve uluslararası camiada hak ettiği yeri alması için tüm imkanlarını seferber ettiğini ifade eden Türkeş, "Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olması bizim için gurur verici olduğu gibi, iki ülke ilişkileri açısından bir kardeşlik nişanesi olarak tarihteki yerini almıştır. Kazakistan dahil eski Sovyet coğrafyasındaki kardeş ülkelerin bağımsızlıklarına kavuşmaları, Türk halkı tarafından büyük bir heyecan ve sevinçle karşılanmıştır. Ortak din, inanç, tarih, kültür, gelenek ve değerleri, geçmişte olduğu gibi gelecekte de iki kardeş ülkeyi birbirine bağlayacaktır" diye konuştu.

Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana her alanda derinleşerek güçlenen ilişkilerin, siyasi düzeyde karşılıklı ziyaretlerle güçlü bir zeminde sürdürülerek stratejik ortaklık seviyesine ulaştığını, ekonomik ve ticari planda iki ülke halkının refahına katkı sağlayan önemli proje ve ortaklıklar gerçekleştirildiğini anlatan Tuğrul Türkeş, şöyle devam etti:

"Bugün Kazakistan'ın her alanda gerçekleştirdiği atılımlarla uluslararası toplumun aktif ve saygın bir üyesi olarak kabul görmesi, Türkiye'ye ve Türk halkına kıvanç vermektedir. Kazakistan bölgesinde bir istikrar abidesi, bölgesel ve uluslararası konularda görüşü ve desteği aranan saygın, güçlü bir ülkedir. Bu çerçevede, Kazakistan'ın seçilmesi durumunda, 2017-2018 döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dünya barışına katkı sağlayacak faaliyetlerde bulunacağına şüphe duymuyorum.

Kazakistan ile kuruluşuna öncülük ettiğimiz Türk Konseyi, Türk dünyası içindeki iş birliğinin her alanda geliştirilmesi bakımından önemlidir. Konseyin sadece ülkelerimiz için değil, tüm bölge bakımından yararlı projelere imza atacağına yürekten inanıyorum." 

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev ise ülkesinin bağımsızlığının 24'üncü yılını kutladıklarını söyledi.

Tüymebayev, "Kardeş Türkiye ile askeri, ekonomik, kültür, sanat ve eğitim alanındaki ilişkilerimizde hep beraberiz" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından pasta kesildi.

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler