YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kazakistan'da ölü sayısı 14 oldu
Kazakistan'da ölü sayısı 14 oldu
19 Aralık 2011 08:25
Kazakistan'ın batısındakı Mangıstau eyaletine bağlı Janaözen şehrinde meydana gelen olaylarda hayatını kaybedenlerin sayısı 14'e yükseldi.

Kazakistan Başsavcılığından yapılan açıklamada, 16 Aralık'ta ülkenin bağımsızlığını kazanmasının 20'nci yıl dönümü kutlamaları sırasında çıkan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 14'e yükseldiği bildirildi. Yaşları 16 ile 52 arasında değişen ölenlerden 11 kişinin isim tesbitinin yapıldığı, 3 erkeğin isminin ise henüz tespit edilemediği ifade edildi.

Kazakistan'ın batısında bulunan Mangistau eyaletine bağlı Janaözen kentinde, Kazakistan'ın bağımsızlık yıl dönümü kutlamalarının gerçekleştirildiği 16 Aralık günü, Özenmunaygaz şirketinde çalışan ve grevde bulunan petrol işçileri ile polis arasında çıkan çatışmada 14 kişi hayatını kaybetmiş, 86 kişi yaralanmış, 70 kişi ise gözaltına alınmıştı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarabyev, olaylar üzerine Milli Güvenlik Kurulunu toplantıya çağırmış ve bölgede 5 Ocak 2012'ye kadar Olağanüstü hal ilan etmişti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler