YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayıt altına alınan bilgiler istenildiği zaman polise verilecek
Kayıt altına alınan bilgiler istenildiği zaman polise verilecek
Kayıt altına alınan bilgiler istenildiği zaman polise verilecek
11 Şubat 2009 / 17:15 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İsveç'ten sonra bütün Avrupa Birliği'nde "Telekulak" uygulamasına geçiliyor. Bugün AB mahkemesinde karar çıkması beklenirken, bu tür uygulamalara karşı olanların son umudu da suya düşmüş olacak. Bu yeni düzenlemeye göre, AB içindekilerin iki yıllık bütün telefon konuşmaları ve internet yazışmaları kayıt altına alınacak ve saklı tutulacak.


Bu yasa; bütün telefon operatörlerine, bütün konuşmaları ve SMS yazışmalarını 2 yıla kadar saklama zorunluluğu getiriyor. İsveçli SVD Gazetesi'nin kaydettiğine göre, bu yasal düzenleme bütün AB ülkelerinde derin tartışmalara yol açtı. Bu yasaya İsveç'te karşı çıkanlar; bu tür düzenlemelerin insanların kişilik dokunulmazlıklarına ve özel hayatlarına müdahale olduğunu ve resmi kurumların da bu suça ortak olduklarını dile getirdiler.


AB'ndeki bu yasadan sonra da İsveç, yeni yazaya uygun olarak kendi yasasında bazı düzenlemelere gidecek. Haziran ayında meclise sunulmak üzere İsveç Adalet Bakanlığı'nca çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.


AB'de iletişim bilgilerini kayda geçen ilk ülke Danimarka olmuştu


15 Eylül 2007'den itibaren Danimarka'da, ev ve cep telefonlarıyla yapılan konuşmalar, SMS, e-postalar ve internet üzerinden yapılan konuşmalar 1 yıl süreyle muhafaza edilecek. Tüm yazışma ve görüşmeleri kayıt altına alan telekomünikasyon şirketleri, bu bilgileri istenilen durumda polise verecek.


Kayıt altına alınan iletişim bilgileri, cezai bir suç teşkil ettiğinde yapılacak soruşturma ve yasal işlemlerde delil olarak kullanılacak. Uzmanlar, Danimarka'da 'bireyin özgürlük' alanını kısıtlayan bu uygulamanın başlamasının, terör olaylarını önlemede etkili bir yöntem olmayacağını belirtti.


Terör olaylarının önüne geçmek için 15 Eylül'de başlayan iletişim bilgilerini 1 yıl süreyle kayıt altına alan uygulamaya göre; telefon açan numara ile telefon edilen numara, telefon sahiplerinin adı-soyadı ve adresi, telefon edildiğinin kayıt makbuzu, telefon görüşmesinin nereden yapıldığı ve görüşmenin başlama ve bitiş saatleri kayıt altına alınacak.


İnternet üzerinden ise gönderen ve alıcıların IP adresleri, transport protokol adresleri, iletişimin başlama ve bitiş saati kayıt altına alınacak. Danimarka hükümeti, 2002 yılında terörle mücadele yasasını kabul etmişti. Yasa, terör olaylarının önceden engellenmesini sağlamak için polise geniş yetkiler veriyor ve her türlü iletişim araçlarının kontrol altına alınmasını sağlıyordu.


AB'nin bu konuda ortak bir karar almasını bekleyen Danimarka, kabul ettiği yasanın yürürlüğe girmesini yıllarca bekledi.


AB ülkeleri, iletişim bilgilerinin kayıt altında tutulması konusunda 2004'te görüş birliğine vardı. 15 Mart 2006'da ise AB, üye ülkelerinin özgürlükleri kısıtlamadan, terör olaylarının engellenmesine yönelik iletişim bilgilerinin kayıt altına alınabileceğine karar verdi.


Kayıtlar en az 6 ay, en fazla 2 yıl olacak. AB'nin kararını ilk uygulayan Danimarka olurken, aralarında Almanya'nın da yer aldığı 16 ülke ise uygulamaya 2009 yılında geçecek.


RAMAZAN KERPETEN /HASAN CÜCÜK / ZAMAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler