YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayıp uçağın enkazı bulundu: Ceset sayısı 40'a ulaştı
Endonezya'nın Surabaya adasından Singapur'a giderken kaybolan AirAsia yolcu uçağının bulunmasına yönelik çalışmalarda önemli bir gelişme yaşandı. Taşıdığı 162 kişiyle birlikte kaybolan uçağa ait parçaların Endonezya açıklarında tespit edildiği açıklandı.
Kayıp uçağın enkazı bulundu: Ceset sayısı 40'a ulaştı
30 Aralık 2014 / 09:44 Güncelleme: 30 Aralık 2014 / 12:34

Endonezya arama-kurtarma ekipleri, iki gün önce kaybolan AirAsia'ya ait uçaktaki 40 kişinin cesedine ulaşıldığını açıkladı.

Endonezya Donanma Sözcüsü Manahan Simorangkir Kadispenal, Pazar günü kaybolan uçaktaki 40 kişinin cesedine denizde ulaşıldığını kaydetti.

Öte yandan Endonezya Arama ve Kurtarma Ajansı Başkanı Bambang Soelistyo yaptığı açıklamada, uçağa ait olduğuna inandıkları enkazların bulunduğunu belirtmişti.

Endonezya’nın Surabaya şehrinden 2 gün önce yerel saatle 05.20’de kalkan AirAsia'ya ait uçağın 08.30 civarında Singapur’a varması bekleniyordu. QZ8501 sefer sayılı 162 kişiyi taşıyan uçağın yerel saatle 06.17’den itibaren kayıp olduğunun açıklanmasının ardından, arama-kurtarma çalışmaları başlamıştı.

Endonezya'dan yapılan açıklamada, havadan sürdürülen aramalarda acil durum kaydırağı ve uçak kapısına benzeyen nesneler tespit edildiği duyuruldu.

Endonezya hava kuvvetleri yetkilisi Agus Dwi Putranto, arama çalışmalarıyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, "10 büyük nesne ve daha fazla sayıda beyaz renkli şeyler tespit ettik" dedi.

Bu açıklamadan yaklaşık bir saat sonra ise bu nesnelerin AirAsia uçağına ait olduğu duyuruldu. Açıklamayı Endonezya Sivil Havacılık Kurumu Genel Direktörü Djoko Murjatmodjo yaptı. AFP'nin haberine göre, Djoko, Endonezya Ulaştırma Bakanı'nın kısa süre içinde bölgeye gideceğini söyledi.

Djoko, "Arama kurtarma personelimizin gözlemleri sonucunda, yolcu çıkışı kapısı ve yük kapısı gibi belirgin şeyler bulundu. Denizde, Pangkalan Bun'un 160 kilometre güneybatısında bulundu" diye konuştu.

Endonezyalı yetkilililer, nesnelerin tespit edildiği yerin, uçakla radar bağlantısının kesildiği noktaya yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta olduğunu söyledi.

Borneo adası açıklarında görülen nesnelerin toplanması için bölgeye bir helikopter gönderildiği açıklandı.

155 yolcu ve yedi kişilik mürettebat taşıyan Airbus A320-200 tipi QZ8501 sefer sayılı uçakla bağlantı, Pazar sabahı kalkışından yaklaşık 50 dakika sonra yerel saatle 06.18'de Cava Denizi üzerindeyken kesilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler