YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kayıp uçağı arama çalışmaları durduruldu
Kayıp uçağı arama çalışmaları durduruldu
29 Aralık 2014 15:10
Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan Singapur'a giderken dün sabah kaybolan AirAsia uçağını arama çalışmaları havanın kararmasıyla yarın sabaha kadar durdurulurken uçağa ait ize rastlanmadı.

Arama çalışmalarına  başkent Cakarta'dan gönderilen Hercules tipi iki askeri uçak destek verdi. Uçaklar, 155 yolcusu ve  7 kişilik mürettebatıyla kaybolan uçağı bulmak için Belitung Adası çevresindeki bölgeyi taradı. Arama çalışmalarına Malezya ve Singapur birer nakliye uçağıyla, Avustralya da Orion tiqi iki uçakla  destek verdi.

Endonezya Arama Kurtarma Kurumu Başkanı Bambang Soelistyo, uçağın büyük ihtimalle denize düştüğünü belirterek, "Tahmini çarpma pozisyonu ve bize gelen koordinatlara dayanarak uçağın denizin dibinde olduğunu düşünüyoruz. Ancak emin değiliz. Eğer uçak denizin altındaysa yer tesbiti yapmak gerçekten çok zor " dedi.

Arama çalışmalarına katılan Hercules uçaklardan birinin kaptanı Akal Juang, "Belitung Adası civarındaki arama çalışmalarında herhangi bir nesneye rastlamadık. Hava koşulları gayet iyiydi. Arama çalışmalarımız rahat geçti. Ancak, herhangi bir sonuç alamadık. Cakarta ekibi olarak arama çalışmalarımızı Malezya uçakları ile koordine bir şekilde yürüttük" ifadesinde bulundu.

Juang havanın kararması nedeniyle arama çalışmalarının tamamlandığını belirterek, yarın sabah tekrar devam edileceğini söyledi.

Arama kurtarma çalışmalarını yaklaşık 120 gazeteci de takip ediyor.  

Endonezya özel havayolu şirketi AirAsia'a ait yolcu uçağı, dün Endonezya'nın Surabaya Adası'ndan Singapur’a giderken Belitung Adası yakınlarında kaybolmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler