YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaybolan uçak hakkında flaş gelişme
Kaybolan uçak hakkında flaş gelişme
09 Mart 2014 18:25
Güney Çin Denizi üzerinden uçtuğu sırada kara ile irtibatı kesilen Malezya havayollarına ait yolcu uçağı ile ilgili arama çalışmaları sürüyor.

Dün sabah saatlerinde radardan çıkarak kaybolan Malezya Havayollarına ait uçakla ilgili yapılan çalışmalar sonucu denizde bir parça bulundu. Vietnamlı arama ekibi yetkilileri parçanın uçağın içindeki kapı parçası olabileceğini ifade etti.

Yetkililer Tho Chu Adası yakınlarında görülen parçanın iç kesimdeki bir kapı ve uçağın kuyruk tarafından kopan bir parça olduğunu düşündüklerini belirtti.

Güney Çin Denizi üzerinden uçtuğu sırada kara ile irtibatı kesilen Malezya havayollarına ait yolcu uçağı ile ilgili arama çalışmaları sürüyor.

227 yolcu ve 12 mürettebat taşıyan 370 sefer sayılı yolcu uçağı ile ilgili aramalar sürerken uçağın düştüğüne inanılan bir bölgede bulunan petrol sızıntıları sonrası araştırmalar sıklaştırıldı. Malezya Hükümetinden yapılan açıklamada terör saldırısı şüphesi ile soruşturma başlatıldığı ifade edildi. Açıklamada ayrıca uçağın kalktığı havaalanındaki güvenlik kamerası kayıtlarına bakıldığı ve en az 2 tanesi çalıntı olduğu belirtilen 4 yolcu pasaportu hakkında araştırma yapıldığı belirtildi. Malezya Başbakanı Najib Razak ise açıklamasında, gerektiği takdirde havaalanındaki güvenliği arttırabileceklerini belirterek olayın niçin olduğuna dair halen net bir bilgi edinilemediğini kaydetti.
Öte yandan İnterpol de şüpheli pasaportlar hakkında araştırma yapmaya başladı. Yetkililer Avusturya ve İtalya uyruklu olduğu belirtilen en az 2 pasaportun 2012 ve 2013 yıllarında Tayland’da çalındığını belirtti. İnterpol yetkilileri ayrıca araştırmalara devam ettiklerini belirterek uçağın düşmesinin pasaportlarla bir ilgisinin olup olmadığının belirlenemediğini ifade etti.

Bölgede bulunan ülkeler de uçak ile ilgili araştırmalara yardım etmeye başladı. Çin 2 savaş gemisi yollayarak yardımlara katılırken 2 helikopter, 30 medikal personel, 10 dalgıç, 52 deniz piyadesinin de araştırmalarda yer alacağı ifade edildi. FBI yetkilileri de bölgeye birkaç uzman yollayarak konunun terör bağlantısının olup olmadığını araştıracak. Çin ve ABD’nin yanı sıra Vietnam, Malezya, Singapur, Endonezya gibi ülkeler de yardım ekipleri yollayarak çalışmalara destek veriyor.

Dün sabah erken saatlerde radardan kaybolarak haber alınamayan Malezya havayollarına ait uçakta 153 Çinli, 38 Malezyalı, 7 Endonezyalı, 7 Avustralyalı, 5 Hindistanlı, 4 Amerikalı, 1 Rus yolcunun bulunduğu ifade edilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler