YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katliam gibi karar!
Kanada yeni bir katliam kararı aldı. Her yıl binlerce foku katleden Kanada kotayı yükseltti.
Katliam gibi karar!
26 Mart 2011 / 18:57 Güncelleme: 26 Mart 2011 / 19:41

Kanada Federal Balıkçılık Bakanı Gail Shea, halen devam etmekte olan fok avı için bu yılki kotanın toplamda 468 bine çıkarıldığını açıkladı.

Bakanlığının internet sitesinden dün akşam saatlerinde yazılı bir açıklamada bulunan Bakan Shea, kotanın 400 bin adedinin beyaz fok, 60 bininin boz fok ve geri kalan 8 bin 200 adedin ise sorguçlu fok olarak belirlendiğini kaydetti.

Bakan Gail Shea, fok ürünlerine yasak koyan AB ile ikinci aşama görüşmelerden umutlu olduklarını, ayrıca Çin ile fok eti ve yağı konusunda önemli bir anlaşmalarının bulunduğunu bildirdi. Avcıların elinde geçen yılki sezondan kalan derilerin de kotaya eklendiğini ifade eden Bakan Shea, fok ürünlerine yeni pazarlar açılmasının olası olduğunu belirtti.

Söz konusu 468 bin adet kota, Kanada'da 1971’den bu yana fok avı için açıklanan en yüksek rakam oldu.

Karara birçoğu halen evlerinden çıkmayan 6 bin fok avcısı sevinirken, Uluslararası Hayırseverler Topluluğu Kanada Direktörü Rebecca Aldworth sert tepki gösterdi.

"Başbakan Harper Kanada foklarına savaş açtı" diyen Rebecca Aldworth, binlerce fokun seçim için kurban edildiğini söyledi. Kararın tamamen bölgedeki avcılar ve yakınlarının oylarını kazanmak amacıyla alındığını ileri süren Aldworth, birçoğu daha yeni doğmuş yavru fokların politik ve ekonomik hırslara kurban edildiğini kaydetti. AA

insan...
 // ibrahim çelikoğlu
Dünyayı değil "bu alemi insanlar için yarattık" deniliyor.Her fok günde bir kilo balık yemiş olsa;Hergün milyonlarca kg. balığı foklar tüketiyor.Bu arada açlıktan can çekişen insanlar TV kanallarında sergileniyor.Fok yassağı getirilmemiş olsa fok balığının yağı,derisi vs. aranan bir madde.Bize göre fok avlamak sevaptır.Onun gibi insan ihtiyaçlarını tüketen tüm büyük balıklarda avlanmalıdır.Yoksa;Balıkçılar o kadar büyük teknelojiye sahip olduki,insan...
27 Mart 2011 09:25
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler