YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katin katliamı Stalin'in emri
Rusya Parlamentosu, II. Dünya Savaşı'nda 22 bin Polonyalı'nın öldürüldüğü Katin Katliamı'nın Stalin'in emri olduğu bildirisini kabul etti...
Katin katliamı Stalin'in emri
27 Kasım 2010 / 08:10 Güncelleme: 27 Kasım 2010 / 08:14

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma, İkinci Dünya Savaşı'nda 20 bin Polonyalının öldürüldüğü Katin katliamının emrini doğrudan Sovyetler Birliği liderlerinden Josef Stalin'in verdiğini ifade eden bildiriyi kabul etti. Uzmanlar, bildirinin kabul edilmesini, Rusya'nın Sovyet mirasını kesinlikle terk etme yolunda attığı bir adım olarak değerlendirdi.

KACZYNSKI GİDERKEN ÖLDÜ

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de gelecek ayın başında Polonya'yı ziyaret edecek. 1940 yılındaki Katin katliamında 20 bin Polonyalı yetkili ve önde gelen vatandaşı Sovyet güçleri tarafından öldürülmüştü.

Sovyetler Birliği döneminde Katin katliamı için Naziler suçlanmış, ancak birliğin yıkılmasının ardından katliamı Stalin'in çok korkulan gizli polisinin yaptığı açıklanmıştı.

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve beraberindeki heyet, Nisan ayında katliamın 70. yıl anma törenleri için Varşova'dan Moskova'ya giden uçağa binmiş, uçağın düşmesi sonucu aralarında Kaczynski ve eşinin de bulunduğu 97 yolcunun tamamı hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından ortaya atılan iddialarda, olayda Rusya'nın parmağı olabileceği belirtilmişti. (Yeni Şafak)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler