YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katil İsrail cami bırakmadı!
Katil İsrail cami bırakmadı!
26 Ağustos 2014 16:10
Gazze'deki saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, ayakta cami bırakmadı!

'Karargah' olarak kullanıldığı bahanesiyle Gazze'deki camileri de hedef alan İsrail, saldırılarını yoğunlaştırdı. İşgal operasyonlarında şu ana kadar 152 cami vuruldu, bunlardan 64'ü tamamen yıkıldı.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne bomba yağdırdığı operasyonlarda yıkımın en ağır yaşandığı yerlerden biri de camiler. 7 Temmuz'da başlatılan işgal operasyonlarında şuana kadar 152 cami vuruldu, bunlardan 64'ü tamamen yıkıldı. Son saldırılardan biri önceki gece yaşandı. İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'nde aralarında 2 caminin de bulunduğu 35 yeri vurduğu bildirildi. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee'nin sosyal paylaşım sitesi Twitter'da yaptığı açıklamada, vurulan camilerin 'silah deposu ve karargah' olarak kullanıldığı iddiasını yineledi.

Gazze'deki görevi fiili olarak devam eden Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra da yoğunlaşan saldırılarda tarım arazileri, yerleşim birimleri ve camilerin hedef alındığını belirtti.

Saldırılar yoğunlaştı

Kudra, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin kuzeyinde bulunan Cebaliye beldesindeki yerleşim yerlerine yönelik saldırılarında aynı aileden 12 kişinin yaralandığını, güneyde hedef alınan farklı noktalarda da 8 kişinin yaralandığını ifade etti.

Saldırılarda hedef alınan 11 ev ve bir cami tamamen yıkıldı. Söz konusu yerlerin çevresindeki binalar ve işyerleri de büyük zarar gördü. İsrail hücumbotlarının sahil kıyısındaki evlere ağır silahlarla ateş açtığı belirtilirken, savaş uçaklarının da Gazze semalarında hala alçak uçuş yaptığı kaydedildi. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana devam eden saldırılarında şimdiye kadar 2 bin 129 kişi hayatını kaybetti, 10 bin 872 kişi yaralandı.

İsrail ordusunun, Gazze'nin Beyt Hanun kentine düzenlediği saldırılarda, Ömer bin Abdulaziz Camisi tamamen yıkıldı ve çevresindeki evler de ağır hasar gördü. Filistinliler, caminin enkazında kullanılabilir durumdaki Kur'an-ı Kerim'leri topladı.

 

 

YENİ ŞAFAK

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler