YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katil Esed bebekleri 'klor gazı'yla vurdu
Katil Esed bebekleri 'klor gazı'yla vurdu
02 Ağustos 2016 08:09
Suriye ordusuna ait askeri helikopterden İdlib'in Serakib kasabasına 'klor gazı' içerikli varil bombasıyla saldırı düzenlendi. Saldırıda aralarında bebeklerin de bulunduğu 10 kişi gazlardan etkilendi.

Suriye ordusuna bağlı bir askeri helikopterden İdlib'in Serakib kasabasına ''klor gazı'' içerikli varil bombasıyla düzenlenen saldırıda, 10 kişinin gazlardan etkilendiği bildirildi.

KLOR GAZI İÇERİKLİ VARİL BOMBASI

Serakib'deki sahra hastanesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, orduya ait bir helikopterden, İdlib'in güneydoğusunda muhaliflerin kontrolünde olan Serakib kasabasına klor gazı içerikli varil bombası atıldı.

Saldırı sonucu aralarında bebek ve çocukların da bulunduğu 10 kişi, gazlardan etkilendi.

Görme bozukluğu, kusma ve nefes darlığı gibi rahatsızlıkları bulunan bu kişiler, sahra hastanesinde tedavi altına alındı.

VARİL BOMBASI NEDİR?

Varil bombası bir çeşit doğaçlama patlayıcıdır. Genellikle bir varilin içine çeşitli yanıcı ve patlayıcı malzemelerle şarapnel parçalarının konulmasıyla üretilir. Özellikle yüksek miktarda patlayıcının kullanılabilmesi, ucuzluğu ve yapımının kolay olması nedeniyle tercih edilir.

Bu çeşit bir bombayla hedefi vurmak zor olsa da yüksek tahribat gücü bu eksikliğini kapatır. Sivillere karşı ve hiçbir hedef gözetmeksizin kullanılmasından dolayı pek çok ülke ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bu bombayı kullanan devletleri kınamıştır.

KLOR GAZI NEDİR?

Klor, ilk defa I. Dünya Savaşı'nda Almanya tarafından kimyasal silah olarak kullanılmıştır. Berlin'de açılan bir kimya enstitüsünde üretilmiştir. Klor gazı suyla temas ettiğinde hidroklorik asit ve oksijen oluşturan bir tepkime gerçekleşir.

Bu nedenle göz ve akciğerler gibi vücudun nemli bölgelerini tahriş eder, solunum güçlüğüne, boğazda daralmaya ve akciğer ödemine sebep olur. Litre başına 2,5 miligram klor içeren hava birkaç dakika solunursa ölüme neden olabilir.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler