YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katar'dan Libya'daki taraflara uzlaşı çağrısı
Katar'dan Libya'daki taraflara uzlaşı çağrısı
29 Haziran 2015 02:53
Katar Dışişleri Bakanlığı, Doha'nın Birleşmiş Milletler'in gözetiminde Fas'ın Sahirat kentinde, Libya'daki tüm taraflar arasında gerçekleşen görüşmelere "tam" desteğini açıkladı ve tarafları ulusal uzlaşı hükümeti kurmaya çağırdı.

Katar resmi haber ajansı QNA'ya konuşan, Dışişleri Bakanlığı Arap İşleri Dairesi Başkanı Büyükelçi Saad bin Ali Hilal el-Mühennedi, Katar'ın "Libya'daki krizi sonlandıracak diyalog yoluyla ulaşılan ulusal uzlaşı, siyasi çözüm ve kurulacak ulusal birlik hükümetini desteklediğini" söyledi.

Libya'daki tüm taraflara, "Libya halkının arzularını karşılayan ve Libya'nın birliğini garanti altına alan" Birleşmiş Milletler'in (BM) sunduğu çözüm önerisini imzalama çağrısı yapan Mühennedi, tarafların Fas'ın Sahirat kentindeki diyalog görüşmelerine dönmesinin ülkesi açısından memnuniyetle karşıladığını belirtti.  

Mühennedi, Doha'nın "git gide kötüleşen ekonomik ve insani durum karşısında" Libya ve çevresinde artan şiddetten kaygı duyduğunu aktardı.

Türkiye'nin Rabat Büyükelçisi Ethem Barkan Öz'ün de aralarında bulunduğu Fransa, Almanya, İtalya, Fas, Portekiz, İspanya, İngiltere, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Avrupa Birliği'nden büyükelçi ve özel temsilciler, bu akşam Libya'daki taraflara benzer şekilde çağrı yaptı.

Fas'ta ilk kez aynı masa etrafında toplanan Libyalı tarafların, BM'nin sunduğu çözüm önerisi üzerinde büyük oranda uzlaştığı bildirilmişti. Sahirat kentinde 8 ve 9 Haziran'da da Libyalı taraflar arasında diyalog görüşmeleri gerçekleşmiş, BM Libya Özel Temsilcisi Leon, bu görüşmede ulusal birlik hükümeti kurulmasını, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi'nin yasama konseyi olarak kabul edilmesini ve yüksek devlet, yüksek yerel yönetim, yeniden imar, anayasa hazırlama ile savunma ve güvenlik konseylerinin kurulmasını öngören yeni çözüm taslağını sunmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler