YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katar'a dev Türk şehri kuruluyor
Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak Katar'a yaptığı ilk resmi ziyareti pazartesi akşamı tamamladı. Ziyaretine en dikkat çekici noktalarından birisi de Katar'a yapılacak Türk şehri projesi.
Katar'a dev Türk şehri kuruluyor
15 Eylül 2014 / 23:44 Güncelleme: 16 Eylül 2014 / 00:22

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim ile iki günlük ziyareti kapsamında üç kez bir araya geldi. Emir'in yanı sıra, geçtiğimiz yıl görevi oğluna devreden ve Baba Emir olarak anılan Şeyh Hamad da Erdoğan'ı ayrıca kabul etti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin adeta zirveye ulaştığı ziyarette, bölgeyi ilgilendiren siyasi konuların yanı sıra ticari anlaşmalar ve kültürel alanda atılacak yeni adımlar da ele alındı.

Spor da konuşuldu

Erdoğan ve Şeyh Temim'in görüşmesinde, Katar'ın Umm Salal takımına transfer olan teknik direktör Bülent Uygun ile kısa süre önce yine aynı takımda forma giymeye başlayan futbolcu Tuncay Şanlı'nın başarılarından duyulan memnuniyet de dile getirildi.

Katar'a Dev Türk Şehri

Cumhurbaşkanı Erdoğan Katar'daki son gününde, ülkede yapımına başlanacak olan Türk Şehri'nin temelini de attı.

Temel atma törenine Emir Şeyh Temim ile birlikte gelen Erdoğan, inşaatın yapılacağı alana kurulan çadırda projeye ilişkin incelemelerde bulundu. Erdoğan ve Şeyh Temim ilk tuğlayı birlikte koyarak, inşaatın temelini resmen atmış oldu.

Türk ve Katar firmalarının birlikte yapacağı Türk Şehri, 400 bin metrekarelik alandan meydana geliyor. Projenin bitiş tarihi henüz net olarak bilinmese de, iki sene içinde tamamlanması bekleniyor.

İçerisinde okul, kültür merkezi, restoranlar, cami, butik oteller, klinik, market ve manav ile Mısır çarşısı benzeri baharat çarşısı bulunan Türk Şehri, 2 bine yakın dairesi ile aynı zamanda bir yaşam merkezi olacak.

Projenin toplam maliyeti ise 5.4 milyar riyal, yani 3.3 milyar TL.

Türk Şehri, Katar'da yabancı bir ülkenin mimarisi ve kültürü esas alınarak yapılan bu çaptaki tek proje olması bakımından hayli önem taşıyor.

 

TİMETÜRK

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler