YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katar istedi, Türkiye yapacak! Tam 2.5 milyon dolar...
Katar istedi, Türkiye yapacak! Tam 2.5 milyon dolar...
26 Eylül 2017 07:50
Körfez ülkelerinin ekonomik kuşatma altına aldığı Katar, kendi ürününü kendi üretecek. Bunun için 2.5 milyar dolarlık OSB kuruluyor. Katar yönetimi, projenin Türkiye tarafından yapılmasını istedi. OSB’de 100 fabrika yer alacak.

Körfez ülkelerinin Katar ambargosunun ardından Türkiye'nin verdiği destek milyar dolarlık proje doğurdu. Katar yönetimi, gıdadan inşaata kadar birçok alanda yaşanan ambargo sıkıntısının bir daha yaşanmaması için stratejik karar aldı. 

Ülkede birçok ürünün üretilmesi için düğmeye basıldı. Bunun için de Doha'da dev bir Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulacak. OSB'de 100'e yakın fabrikanın faaliyet göstermesi planlanıyor.

'TESİSLERİ SİZ KURUN'

Katar yönetimi, OSB'de üretim yapacak tesislerin tamamen Türk yatırımcılar tarafından kurulmasını istedi. Geçtiğimiz günlerde 5 milyar dolarlık Katar fonunu Türkiye'ye getiren Azure Group Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Gül, OSB'de yatırım yapmak isteyen Türk şirketleriyle görüşmelerin başladığını belirtti.

OSB'de yapılacak fabrika binalarından, işçilerin evlerine kadar her şeyin Türkler inşa edileceğini belirten Gül, "Katar, Türkiye'nin desteğini unutmadı. Ekonomik gücünü de biliyor. Bu nedenle 2.5 milyar dolarlık OSB'nin hem inşaatını hem de içindeki fabrika yatırımlarını tamamen Türkler yapacak" dedi.

 

SABAH

Ateş
 // Özkan
Sanırım 2, milyon değil milyar olacak....
26 Eylül 2017 Salı 08:38
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler