YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katar Emiri Al Sani'den İsrail'e yaptırım çağrısı
Katar Emiri Al Sani'den İsrail'e yaptırım çağrısı
09 Aralık 2015 23:14
Katar Emiri Al Sani, "Filistin topraklarındaki işgalin sona ermesi ve Filistin'de 1967 sınırları içerisinde başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasına engel olunmaması" için uluslararası topluma İsrail'e yaptırım uygulaması çağrısı yaptı

Al Sani, Suudi Arabistan'da düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi'nin 36'ncı zirvesindeki konuşmasında "Filistin topraklarındaki işgalin sona ermesi ve Filistin'de 1967 sınırları içerisinde başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasına engel olunmaması" için uluslararası toplumun İsrail'e yaptırım uygulaması çağrısında bulundu. 

Filistin meselesinin İsrail'in ırkçı siyasetinin elinde rehin bir şekilde çözümsüz kalmasının makul olmadığını dile getiren Katar Emiri, uluslararası toplumun İsrail işgali karşısındaki "gevşek" tutumunu sürdürdüğünü ifade etti. Al Sani, İsrail'in bu uygulamalarının Ortadoğu'da ve tüm dünyada felaket sonuçlar doğuracağı uyarısını yaptı. 

Suriye'de yaşananlara da değinen Al Sani, "Bu krizin sürmesi, uluslararası toplumu, tarihi, ahlaki ve insani sorumluluklarla karşı karşıya bırakıyor. Kriz, Suriye sınırını ve bölgeyi aşarak dünyada güvenlik ve istikrarı tehdit ediyor. Bunun çözümü için çalışılmalı" diye konuştu.

Suriye muhalefetinin siyasi ve askeri unsurlarının, 18 Aralık'ta New York'ta gerçekleştirilecek Suriye görüşmeleri öncesinde Riyad'da ortak pozisyon belirlemeye çalıştıkları toplantıya da işaret eden Al Sani, muhalefete "safları birleştirmek için Riyad toplantısı fırsatını değerlendirme" çağrısı yaptı. 

Yemen'deki istikrarı, birlik ve beraberliği, toprak bütünlüğünü desteklediklerini aktaran Al Sani,"Meşruiyete desteğimizi ve bir grubun Yemen'e zorla dayatma yapmasını kabul etmediğimizi vurgulayarak bu başarısız girişimleri kınıyoruz" dedi. 

Terörle mücadelede Irak'ı da desteklediklerini vurgulayan Al Sani, Libya meselesine de değinerek bu çerçevede çözümün ancak siyasi yollardan olabileceğini savundu. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler