YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katar Emiri Al Sani Moskova'da
Katar Emiri Al Sani Moskova'da
18 Ocak 2016 20:17
Rusya ve Katar'ın, Suriye'deki krize siyasi çözüm bulmak için çabalarını artıracağı bildirildi.

Resmi ziyaret çerçevesinde Moskova'da bulunan Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesinin ardından iki ülke dışişleri bakanları tarafından ortak basın toplantısı düzenlendi. 

Putin ve Al Sani arasında yapılan görüşmeye ilişkin açıklama yapan Katar Dışişleri Bakanı Khalid Al Attiyah, görüşmede, iki ülke liderinin Suriye'deki krizin siyasi yolla çözülmesi konusunda hemfikir oldukları ve bu yönde çabalarını artıracaklarını belirttiklerini kaydetti.

Putin ve Al Sani'nin, Suriye halkının kendi iradesini gerçekleştirebilmesi için Arap ülkeleri ve uluslararası aktörlerin desteğinin sağlanması konusunda karar aldıklarını da vurgulayan Al Attiyah, iki liderin, Suriye krizinin çözümündeki gecikmenin, durumu daha da kötüleştirerek dinler arası çatışmaya dönüştüreceği konusunda hemfikir olduklarını belirtti. 

Al Attiyah, tarafların Orta Doğu'yu kitle imha silahlarından arındırılmış bölge olması gerektiğini yinelediklerini söyledi.

Katar'ın her türlü şiddete ve terörizme karşı çıktığını vurgulayan Al Attiyah, Katar yönetiminin, teröre ancak vatandaşlara kendi haklarını geri vermekle son verileceğini savunduğunu kaydetti.

Putin ve Al Sani görüşmesine ilişkin açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye krizinin çözümüne yönelik Viyana'da varılan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından da teminat altına alınan anlaşmaya bağlı kaldıklarını ve Suriye halkının kendi kaderini belirleme yönünde çaba sarf edeceklerini iki ülke devlet başkanı seviyesinde teyit ettiklerini söyledi.

Lavrov,Katar ve Rusya'nın,BMGK kararlarına uygun olarak, Suriye yönetimi ve muhalefet arasındaki görüşmelerin bu ay içerisinde gerçekleşeceğini umduklarını belirtti. 

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin ziyareti kapsamındaRusya ve Katar arasında "diplomatik pasaport sahipleri için vizesiz seyahat" ve "kültürel alanda iş birliği" anlaşmaları imzalandı.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler