YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katar: "Askerler bizim sayemizde bırakıldılar"
Katar: "Askerler bizim sayemizde bırakıldılar"
12 Eylül 2014 02:12
Suriye ile İsrail sınırındaki Golan Tepeleri'nde kaçırılan 45 Fijili Birleşmiş Milletler (BM) barış gücü askerinin, Katar'ın arabuluculuğu sonucunda serbest bırakıldığı bildirildi.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Katar'ın, iki hafta önce bölgede devam eden çatışmalar sırasında El Nusra Cephesi tarafından kaçırılan askerlerin serbest bırakılması için sarf ettiği çabanın sonuç verdiği belirtildi.

Açıklamada, "Kaçırılan 45 Fijili barış gücü askerinin serbest bırakılması için gösterdiğimiz çaba, Katar'ın insanlık ilkelerine inancından hareketle ve Fiji hükümetinin bizden arabuluculuk yapmamızı istemesi üzerine gerçekleşti" denildi.

Serbest bırakılan askerlerin, BM Barış Gücü'nde görev yapan Filipinli askerlere teslim edildiği aktarılan açıklamada, Katar'ın, insanların canlarının korunması için elinden gelen her türlü imkanı sunacağı ve diplomatik girişimlerde bulunacağı kaydedilerek, askerlerin serbest bırakılmasında emeği geçenlere teşekkür edildi.

BM Genel Sekreterliği, dün yaptığı açıklamada, Suriye ile İsrail sınırındaki Golan Tepeleri'nde kaçırılan 45 Fijili barış gücü askerinin serbest bırakıldığını ve askerlerin sağlık durumunun iyi olduğunu bildirmişti.

Suriye ve İsrail arasındaki ateşkesi gözleyen 45 BM Barış Gücü askeri, iki hafta önce bölgede devam eden çatışmalar sırasında El Nusra Cephesi tarafından alıkonulmuştu.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler