YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katalonya'da bağımsızlık karşıtı gösteri
Katalonya'da bağımsızlık karşıtı gösteri
12 Ekim 2014 18:08
İspanya ulusal bayramı vesilesiyle Katalonya'nın Barcelona kentinde toplanan binlerce kişi, bağımsızlık yanlısı girişimleri protesto etti.

Kristof Kolomb'un 1492 yılında Amerika kıtasını keşfine ve parlamenter monarşiyle yönetilen İspanya devletinin siyasi ve kültürel çoğunlukla inşa edilmesi sürecine atfen İspanya'da 12 Ekim'de kutlanan "Hispanidad" (İspaniklik) adlı ulusal bayramda, bu yıl Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlere karşı İspanya'nın birliği öne çıkarıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin askıya aldığı Katalonya'da 9 Kasım'da yapılmak istenen bağımsızlık yanlısı referanduma karşı çıkan ve İspanya'nın birliğini savunan "Katalonya Sivil Toplumu" adlı kuruluşun çağrısıyla Barcelona'nın Katalonya Meydanı'nda toplanan binlerce kişi "İspanya herkesin" diye slogan attı. 

Bağımsızlık yanlılarını, "ayrılıkçı teröristler" diyerek protesto eden göstericiler, Katalonya'nın İspanya'ya bağlı kalmaya devam edeceğini vurguladı. İspanyol ve Katalan bayrakları ile İspanya'nın birliğinin ve Anayasa'nın savunulduğu gösteriye, Katalonya özerk yönetim parlamentosunda muhalefette bulunan Halk Partisi (PPC) ve Ciutadan's partisi de destek verdi. 

Konuşmalarda, "Katalonya toprağının tüm İspanyollara ait olduğunun hatırlanması gerektiği" vurgulandı. Ciutadan's partisinin lideri Albert Rivera, "Katalonya'nın düşmanı İspanya değil, kötü yönetim, yolsuzluk ve ekonomik krizdir" derken, PPC'nin lideri Alicia Sanchez Camacho da "9 Kasım'da hiçbir referandum olmayacak. Katalonya başkanı Mas, umutsuzca iktidar koltuğunda oturmaya devam ediyor ve artık Katalonya'da erken seçim kararından başka seçeneği yok" diye konuştu.

Bu arada Barcelona'daki gösteriye gelmek için Lleida kentinden otobüslerle yola çıkan bir gruba, yüzleri maskeli kişilerce taş atılarak düzenlenen saldırı kınandı. Camacho, "Lleida'da bugün olanlar, bağımsızlık isteyenlerin barışçıl ve demokrat olmadıklarını göstermektedir" dedi.

Öte yandan başkent Madrid'de düzenlenen askeri geçitte, Kral 6. Felipe, Başbakan Mariano Rajoy, Meclis ve Senato başkanları, siyasi parti liderleri ve İspanya'daki özerk yönetimlerin başkanları hazır bulunurken, Katalonya ve Bask özerk yönetimlerinin başkanlarının törene katılmaması dikkati çekti.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler