YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Katalanlar sandık başında
Katalanlar sandık başında
27 Eylül 2015 18:39
Bağımsızlık yanlısı girişimlerle gündeme gelen İspanya’nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde 5,5 milyon seçmen, parlamento seçimi için sandık başına gitti.

İspanya’nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminde oy kullanma işlemi yerel saat ile 09.00’da (TSİ 10.00) başlandı.

7,5 milyon kişinin yaşadığı Katalonya’da 5,5 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Katalan seçmenlerden 164 bini ilk kez oy kullanacak. Bağımsızlık yanlısı girişimlerin ön plana çıktığı Katalonya’da son 5 yılda 3. kez sandık başına giden Katalanlar, 135 koltuklu özerk yönetimi parlamentosunun milletvekillerini seçecek.

2 bin 697 seçim merkezinde kurulan 8 bin 181 seçim masasında yapılan seçimlerde güvenliği sağlamak için yaklaşık 10 bin ulusal ve yerel polis görev yapacak. 

İspanyol basını, bağımsızlık yanlısı taleplerden dolayı Katalonya'daki özerk yönetim parlamentosu seçimlerini "demokrasi tarihinin en önemli seçimi" olarak değerlendiriyor. 

Oy kullanma işlemi yerel saat ile 20.00’da (TSİ 21.00) sona erecek.

Özerk yönetim başkanı Mas protesto edildi

Öte yandan, Katalonya'nın özerk yönetim başkanı Artur Mas, eşi Helena Rakosnik ile oyunu kullanmak üzere geldiği Barcelona'daki Infant Jesus Okulu'nda bir kaç İspanyol genç tarafından protesto edildi.

İspanyol bayrağı açan ve "Ben hem İspanyol hem de Katalanım" yazılı pankartları kaldıran kişilere güvenlik görevlileri müdahale etti. Yaşanan kısa süreli arbededen sonra protestocular salondan çıkarıldı. Protesto sırasında salondaki bazı Katalanlar alkışlarıyla Artur Mas'a destek olmaya çalışıp, "bağımsızlık" sloganları attı.  

Oy kullanacağı masanın kalabalık olmasından dolayı 30 dakika kadar sırada bekleyen Mas, oy kullandıktan gazetecilere yaptığı açıklamada, "Katalonya'da demokrasinin büyük bir zaferi var. İspanyol devletinin koyduğu tüm zorlukları aştık. Katalonya halkı özgür bir şekilde oyunu atabilir. Bu noktaya geldiğimizden ve Katalonya'nın kaderini belirleyeceğinden dolayı çok memnunum" dedi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler