YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Karnede iyi de var kırık da...
AB Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nda anayasa değişikliği süreci için 'Beklentileri karşıladı' denilirken, basın özgürlüğüne kırık not verildi...
Karnede iyi de var kırık da...
06 Kasım 2010 / 08:17 Güncelleme: 06 Kasım 2010 / 08:17

Avrupa Birliği Komisyonu’nun her yıl yayımladığı ve bu yıl 9 Kasım’da açıklayacağı ‘İlerleme Raporu’nda, basın özgürlüğü, Ergenekon davası, Anayasa değişikliği ve din özgürlüğü geniş yer tutuyor.

99 sayfalık İlerleme Raporu’nda komisyon, düşünce ve ifade özgürlüğü ile basın özgürlüğü ve basında çoğulculuk konusunda Türkiye’ye ciddi eleştiriler getiriyor. Raporda yasaların, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ‘Düşünce ve İfade Özgürlüğü’nü garanti altına alan 10’uncu maddesiyle ve basın özgürlüğüne yönelik hukuki içtihatlarla bağdaşmadığı belirtiliyor.

Taslak metinde, gazetecilere karşı açılan davalar ile internet sitelerinin yasaklanmasının “endişe verici” olduğu vurgulanıyor ve basına yönelik “aşırı siyasi baskılar” ve yasal belirsizliğin, basın özgürlüğünü olumsuz yönde etkilediği bildiriliyor. Gazetecilerin eleştirel yayınları devam ettiği, buna karşın basına yönelik siyasi baskılarla ilgili endişelerin de sürdüğü belirtilirken, Doğan Medya Grubu’na yönelik vergi cezasıyla ilgili sürecin devam ettiği ifade ediliyor.

Süreç makul olmalı

Geçen yılki raporunda Ergenekon davasını demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü güçlendirmek için bir fırsat olarak kullanmasını tavsiye eden AB Komisyonu, bu yılki raporda somut bazı ifadelerle dava sürecini kayda geçiriyor.
Ergenekon davasında uzun tutukluluk sürelerinin yargının hızlı işlemesi açısından “endişe kaynağı” olduğu belirtilen rapor taslağında, bu süreçteki yargılamalarda sanık haklarına ve sürecin “makul” olmasına saygı gösterilmesi talep ediliyor. Raporda davanın “demokrasiyi güçlendirmek için bir fırsat” tespiti yineleniyor ve “Suç ağı olduğu iddia edilen Ergenekon’a ve diğer bazı darbe planlarına yönelik soruşturmalar, demokratik kurumların uygun işleyişine ve hukukun üstünlüğüne güveni artırmak için fırsat olmayı sürdürüyor” deniliyor.

Ordunun siyasete müdahalesinin azaldığının belirtildiği taslakta, Anayasa değişikliği ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) üye sayısının artırılması “olumlu adım” olarak değerlendiriliyor. Anayasa değişikliğiyle sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasının önüne geçildiği belirtilerek, “üst düzey yargı ve ordu mensuplarının önemli davalarla ilgili yaptıkları açıklamaların yargının tarafsızlığını tehlikeye düşürdüğü” kaydediliyor.

Şemdinli hadisesi

Taslak belgede, Anayasa değişikliğiyle daha önce HSYK tarafından meslekten ihraç edilen hâkim ve savcılara dönüş yolunun açılması olumlu bulunurken, bu kapsamda savcı Ferhat Sarıkaya’nın meslekten ihracıyla sonuçlanan “Şemdinli hadisesinin” hâlâ çözüme kavuşturulmadığı da kayda geçiriliyor. (Hürriyet)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler